1. Проучете компанията
За да сте сигурни, че брокерът ви е лицензиран, винаги проверявайте дали компанията, за която работи, е регистрирана в Комисията за финансов надзор (КФН) на www.fsc.bg или на телефон: 0900 32 300. Ако компанията е в регистъра, това означава, че сте защитени по няколко начина, когато използвате услугите им, включително чрез проверки на състоятелността и легитимността им, процедура за жалбите и достъп до схема за компенсации, в случай че нещата тръгнат на зле. Ако фирмата не присъства в списъка на КФН, не се занимавайте с нея и уведомете агенцията. Тази фирма работи незаконно, а ако имате отношения с нея, вие не сте защитени.
2. Пазете се от напористи брокери
Ако брокерът започне много настоятелно да ви предлага конкретни акции, особено такива, които са били в застой напоследък, това би трябвало да ви се стори съмнително. Понякога безскрупулни фирми организират така наречената схема „напомпай и зарежи“ – силно препоръчват дадени акции на клиентите си, цената се покачва, клиентите ги купуват, а брокерите бързо и тайно продават собствените си дялове и печелят купища пари. Това е изключително грозна практика – и незаконна – но се случва. Такава е любимата схема и на офшорни компании – често наричани „Boiler room“ – които ви се обаждат по телефона с оферта за покупка. Не падайте в капана.
3. Пазете се от „горещи съвети“
Брокерът постоянно ви повтаря каква тайна и „невероятна информация“ е получил. Вероятността той да знае нещо повече от останалите е нулева. Докато разберете „тайната“, вероятно топброкерите вече са заели позиции, като закъснелите едва ли ще имат шанс за печалба.
Данъци докараха хипертония на Жерар Депардийо
Add comment