Вземете предпазни мерки ако сте решили да правите инвестиции
Инвестиционни измами
В момента, в който се сдобиете с допълнителни средства, отвсякъде започват да валят инвестиционни съвети — от любимия ви чичо, от колегите в офиса и приятелите, а дори и от непознати, обаждащи се по телефона, от рекламни писма и обяви в списания. Посрещнете всички инвестиционни предложения, които не сте потърсили изрично, с огромно количество скептицизъм. Тук сме изброили 7 принципа за потенциална инвестиционна измама:
- Обещание, че няма никакви рискове.
- Обещание, че бързо ще забогатеете.
- Обещание за прикриване на данъци в „офшорна“ инвестиция.
- Оферта за нестандартна инвестиция, например в произведения на изкуството, монети или бижута.
- Сълзлива история от някой непознат, който има нужда от помощта ви за достъп до голяма банкова сметка или други фондове.
- Инвестиция, базирана на информация, с която се предполага, че разполагате само вие.
- Инвестиционен план, според който трябва да привлечете други инвеститори.
СКРИТИ ФАКТИ
Това, което финансовите съветници не искат да знаете за комисионите
Използването на помощта на финансов съветник, който получава комисиони от фирмите, предлагащи даден продукт, изглежда като безплатна услуга. Но в крайна сметка вие покривате комисионата чрез таксите за продукта, който избирате. Освен това излиза, че съветникът печели повече, като ви продава продукта, който му осигурява по-голяма комисиона, вместо да ви предложи по-качествен, който би му донесъл по-малка премия – продава ви повече от необходимото или ви кара да преминете към друга стока, без да има реална нужда от това. Истински независимите съветници или ви таксуват, или ви предоставят избора да платите такса или комисиона. Ако изберете втората опция, поискайте отстъпка – част от комисионата да ви се възстанови или под формата на пари, или като специални условия за услугата, която сте купили.
Лоши навици, които всъщност са полезни
Add comment