Внимавайте в какъв район берете растенията – може да са замърсени!
БЪЗ
През юни се появяват едрите бели съцветия на бъза, като разнасят своя аромат наоколо в продължение на 3 седмици. Наберете ги и веднага направете от тях освежаващ сладък ликьор. Вземете двайсетина цвята, изплакнете ги добре, за да отстраните всички мръсотии и насекоми, сипете цветовете в дълбок тиган заедно с 1 резен лимон, няколко чаени лъжички лимонов сок и 1,5 кг захар. Залейте с 4 л вряща вода и бъркайте, докато се разтвори захарта. Похлупете и оставете да престои от 3 до 5 дни, като разбърквате 2 пъти дневно. Сервирайте сиропа, разреден с газирана или обикновена вода и малко лед. Суровите плодове на бъза, както и листата са отровни.
ГЛУХАРЧЕ
Това често срещано растение, нерядко смятано за плевел, вирее почти навсякъде през пролетта и лятото. Тъмнозелените листа могат да се консумират в супа и в зеленчукови ястия или сурови в салата. Имат леко горчив, пиперлив вкус, богати са на витамини А и С, както и на желязо. От цветовете се получава хубаво вино или вкусен мармалад.
КЪПИНИ
Тези тъмни, сочни плодчета зреят в края на лятото и през есента. Храстите, на които растат, са покрити с остри бодли, затова когато ги берете, покрийте ръцете и краката си. Ако ще ги сервирате сурови, наберете ги, когато са тъмнолилави и леко твърди, сложете отгоре им бита сметана, кисело мляко или сладолед. Ако ще правите конфитюр или желе, е по- добре да са леко неузрели. Те са богати на витамин С и съдържат съставки, наречени антоциани, които доказано спират растежа на раковите клетки.
ГЪБИ
Новаците в събирането на гъби задължително трябва бъдат придружавани от специалисти в областта или поне да се уверят, че това, което са набрали, ще бъде проверено от някой, който разбира, преди да го консумират. Хранителната стойност на гъбите е различна в зависимост от сорта, но всички са богати на витамини от групата В, особено витамин В2 (рибофлавин) и са ценен източник на минерали, особено на калий. Бедни са на сол, мазнини и калории.
Add comment