Всички забравяме понякога, особено ако сме погълнати от работа или сме под напрежение.
Загубата на краткотрайната памет е по-често явление в средната възраст. Ако постоянно забравяте къде сте оставили нещо или трудно помните имена на хора, вероятно имате нужда от стратегии за подобряване на паметта. Някои промени в начина на живот също се оказват от полза.
Компютърът не може да се сравнява с удивителните способности на човешкия мозък, но съществува сходство в начина им на функциониране. И в двата случая става въпрос за получаване, съхраняване и възпроизвеждане на информация и вероятен риск от проблеми, свързани с тези процеси. Точно както разширявате паметта на компютъра, можете да подобрите и собствената си памет.
Загубата на паметта при по-възрастните хора е в резултат на лошо оросяване на мозъка в съчетание с липсата на стимулация. Съществуват и други причини: анемия, хипофункция на щитовидната жлеза, депресия и синдром на хроничната умора, които се нуждаят от специализирано лечение. Лошият хранителен режим и злоупотребата с алкохол също оказват влияние, както и болестта на Алцхаймер при хора в напреднала възраст.
Профилактика
Намалете риска от загуба на паметта поради лошо кръвоснабдяване, като не пушите и всекидневно по половин час се занимавате с физически упражнения. Работата на мозъка се влияе от начина на хранене, затова яжте здравословни храни, особено с напредването на възрастта, тъй като човек се нуждае от по-малко калории, за да покрива енергийните си нужди, и не усвоява хранителните вещества толкова ефективно.
Хранителен режим за повишаване на паметта
- Хранете се често и по малко, за да поддържате в норма нивото на кръвната захар, необходимо за оптималната мозъчна дейност.
- Консумирайте повече пълнозърнести продукти, ядки, семена, плодове, зеленчуци и бобови растения с високо съдържание на бета-каротин, фолиева киселина, калций, мед, желязо, йод, магнезий, манган, селен, цинк, незаменими мастни киселини, растителни пигменти и витамин В, С и Е. Тези хранителни вещества са важни за функционирането на мозъка и за кръвоснабдяването му.
- Веднъж седмично яжте тлъста риба, богата на полезните за мозъка незаменими мастни киселини омега-3, включително на докозахексаенова киселина и фосфолипиди (важни съставни части на всички мембрани).
- Не злоупотребявайте с алкохола.
Доверете се на средствата от аптеката:
- Мултивитамини и минерали; витамин Е; рибено масло.
- Фосфатидил серин: мозъкът използва този фосфолипид в процеса на възпроизвеждане на информацията и той може да забави загубата на паметта поради напредването на възрастта.
- Зеленото лекарство Гинкобилоба: подобрява мозъчната дейност и предотвратява по-нататъшната загуба на краткотрайната памет при хора, които страдат от Алцхаймер или друг вид деменция. Приема се като чай или хранителна добавка – пробвайте Виногин Макс.
Add comment