Знаеш ли как да разпускаш? Почивката е важна и неотменна част от живота ни. Много хора трудно я различават от обикновеното и безполезно мързелуване, но това си е за тяхна сметка.
ЩАСТЛИВА ЛИ СИ?
Как да разбереш дали си отпочинала добре? Лесно е! Ако нямаш някакви сериозни хронични проблеми, качествената почивка ще те кара да се чувстваш позитивна, весела и жизнерадостна през по-голямата част от деня. Обратно, ясен знак за липсата на достатъчно почивка е постоянната сприхавост, нервност и враждебност към околните. Опитвай се да релаксираш всеки ден (както направихме уговорка по-горе, изключваме съня, който е просто част от живота ни). Правиш ли го редовно, сама ще усетиш, че си не само по-спокойна, но и по-красива.
Ако умееш да си почиваш качествено, много по-бързо ще си възстановяваш силите, за да влезеш отново във форма. И не само това, разбира се – пълноценната почивка носи на организма ти така необходимото му спокойствие, баланса и уравновесеността, които ти помагат да преодоляваш ежедневния стрес. А със сигурност си наясно, че именно напрегнатият начин на живот и свързаните с него стресови ситуации са сочени за едни от основните причини за появата на много заболявания, включително и на най-тежките.
Почивката бива два вида – активна и пасивна.
Активната почивка
Това са онези действия, които обикновено не извършваш ежедневно. Всички неща, които вършиш не по задължение, а за удоволствие. Разбира се, всеки има свои индивидуални предпочитания към дейностите, с които да разпусне. Градинарството например е едно от хобитата, сочени от най-много хора като ефективен начин за активна почивка. Може би заслугата за това е в благоприятната комбинация между умерената, ненатоварваща физическа активност, съчетана с близостта с природата. Туризмът и дългите разходки извън града също са на челните места в анкетите за предпочитани начини за разпускане. Много е важно обаче да не прекрачваш една тънка граница – започнеш ли да възприемаш действието, с което уж си почиваш, като задължение, това вече не е почивка, а поредното натоварване. Все едно да се запишеш на фитнес или някой друг спорт два или три пъти седмично и постепенно посещенията в залата да започнат да се превръщат в част от забързания ти график.
За да възприемаш която и да било дейност като почивка, трябва да я очакваш с радост и нетърпение, а не да гледаш на нея като на част от дневния режим. Затова не бързай да си вземеш карта за фитнеса, ако желанието за тренировки не ти идва отвътре. По-добре се оборудвай с някой уред у дома и се упражнявай на него, когато усетиш, че наистина това ще ти донесе удоволствие. Всякакви хобита, независимо дали са свързани с движение, или не, също могат да бъдат смятани за част от активната почивка – рисуване, фотография, свирене на музикален инструмент, филателия, кино, театър, спортни мероприятия… Ти знаеш най-добре как да се откачиш от ежедневните проблеми.
Пасивната почивка
Това е всеки един момент, който използваш да се отпуснеш, без да се занимаваш с нещо определено – изтягането вечер на дивана, разпускането на креслото с книга или вестник в ръка, задрямването пред телевизора и разбира се – сънят. Недей да се заблуждаваш по името й, тъй като тази почивка е също толкова важна за тялото ти, колкото и активната. Разбира се, сънят е нещо повече от почивка, той винаги трябва да стои едно стъпало по-нагоре, защото липсата му дори за кратко време е свързана с изключително неблагоприятни и дори тежки последици за организма.
Сигурно ти е известна една от основните сентенции на йога – дишането е живот. Някои споделят мнението, че човек не живее достатъчно пълноценно, ако не диша правилно. Съсредоточавай се върху него, когато си почиваш пасивно – вдишвай и издишвай дълбоко, спокойно и равномерно, но само с корема, пише сп. „Блясък”.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment