Движиш се малко, имаш някой и друг килограм отгоре и какво правиш? Най-вероятно продължаваш да седиш на едно място, без да взимаш никакви мерки. Внимавай – разширените вени са едно от най- разпространените съвременни заболявания. Ако вече и ти си засегната от тях – не се отчайвай, имаш шанс да се отървеш!
Разширените вени на краката са много разпространено оплакване, което засяга повече нежния пол. Именно жените сме и тези, които се обръщаме към лекар още в началния стадий на заболяването – най-вече от суета, разбира се. В случая обаче тя ни върши добра услуга, защото разширените вени не са само козметичен проблем – те могат да доведат до сериозни здравословни неразположения. Хроничната венозна недостатъчност е дълготраен процес, чието развитие за съжаление неусетно се ускорява. Обикновено се започва с болезненост и отоци, нощни болки и крампи, ясно изразена характерна пигментация на кожата, проблеми с кръвоснабдяването на долните крайници, трудно зарастване на рани.
Можеш да постигнеш резултати за месец
Ако заболяването ти е все още в начален етап, можеш да опиташ и с домашна хидротерапия. Имаш нужда само от две кофи, които обаче трябва да са достатъчно дълбоки, за да можеш да натопиш краката си в тях до коляното. В едната трябва да налееш колкото се може по-гореща вода, почти до границата на търпимостта, а другата да напълниш с ледено студена.
Започни с топлата баня на краката, като ги държиш в кофата поне три минути. След това ги премести в студената вода, където трябва да останат около тридесет секунди. Повтори това упражнение три пъти, като завършиш със студената кофа. Процедурата трябва да се провежда ежедневно в рамките на поне един месец. Тогава можеш да очакваш и първите положителни резултати.
Друг методи за лечение
В ранните стадии на заболяването помагат специалните чорапогащници, които трябва да се носят през целия ден, особено ако ти се налага да стоиш дълго време права или неподвижна. Друга укрепваща терапия е т.нар. венотоник, чиято цел е да повиши венозния тонус, като същевременно укрепва стените на малките кръвоносни съдове и потиска възпалителния процес. Добър ефект има и склеротизирането, при което в засегнатата вена се вкарва специален разтвор. В последните години вече успешно се прилага и лазерна терапия.
ВЪПРОС:
Страдам от разширени вени от няколко години. Редуват се периоди на облекчение и засилване на симптомите. Замислям се за операция. Кога се налага тя и крие ли риск?
ОТГОВОР:
Всички методи, различни от операция, всъщност целят именно нейното избягване. Въпреки това, тя не бива да се смята за нещо опасно. Лекарите я препоръчват при влошаване на симптомите, а някои специалисти смятат, че може да се при бегне към хирургическа интервенция дори когато заболяването не е в много напреднала фаза. Операцията не е от тежките. Прилага се местна упойка, по-рядко пълна. Обикновено пациентът напуска болницата още на същия ден, без да преспива под лекарско наблюдение. Въпреки всичко, задължително е както при всяка хирургическа интервенция, предварително да се прецени и изследва общото състояние на организма.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment