Как да намалим риска от рак на кожата и кога да потърсим дерматолог ни информира Седмата национална кампания „Ебромеланома” 2012
Опасностите, които крият слънчевите ласки, се проявяват години по-късно, напомни за пореден път проф. Николай Цанков. Слънчевото изгаряне в детството е сред най-честите причинители на меланома в по-късна възраст. Затова осигурете максимална защита на малчуганите – извеждайте ги винаги с шапка, памучна тениска и предпазен крем с фактор от 30 нагоре, най-добре SPF 50+.За всички възрасти се препоръчва да не излизат на слънце между 11 и 16 часа, когато е най-силно.
Слънчевите бани са полезни – от тях си доставяме ценния витамин D, но трябва да се печете разумно. Излагайте кожата постепенно, нанасяйте слънцезащитен продукт (SPF 30+) 30 минути преди плажа и отново – на всеки 2 часа. Носете шапка и слънчеви очила.
Не допускайте зачервяване на кожата – това означава, че вече има изгаряне. Ако се появят мехурчета и болка, които не изчезват повече от 2 дни, състоянието е сериозно и трябва да потърсите дерматолог.
Пигментните петна – кога са притеснителни
Те са нормална проява на съзряването и остаряването, но понякога са предупреждение за нещо по-опасно. Затова оглеждайте кожата по цялото си тяло всеки месец. Не всички подозрителни петна и бенки се появяват по места, изложени на слънце.
Търсете промени в размера, цвета, формата на петната. Ако са несиметрични, с груба и люспеста повърхност, с няколко цвята и диаметър над 6 мм, незабавно се консултирайте с дерматолог. Сигнал за спешен преглед са и бенки, които сърбят, кървят, секретират или приличат на рани, които не заздравяват.
Светлите хора – най- застрашени
Ракът на кожата се среща най-често при бялата раса – първенството държат белите заселници в слънчева Австралия. Другите по-рискови групи са хората над 50 г., прекаралите много слънчеви изгаряния в детството, изложените на интензивно слънце за кратко време – например от изгрев до залез на плажа през ваканцията. Застрашени са и хора с над 50 бенки по тялото си, както и с трансплантирани органи или с болни от меланома в семейството.
Винаги е по-добре да се презастраховате, отколкото да потърсите лекар, когато проблемът е напреднал. Дори да не влизате в рисковите групи, не сте 100% в безопасност, преглеждайте се превантивно. Ракът на кожата е лечим, когато е открит в ранен стадий и своевременно третиран от специалисти дерматолози.
Фотозащита на бебето до 6 месеца
Новороденото трябва да синтезира Витамин D, който се доставя от слънцето, затова няма нужда да го предпазвате със слънцезащитен продукт, пояснява доц. Снежана Василева. Това обаче не значи да го водите на плаж и да го печете. Извеждайте бебето винаги с шапка, лека памучна дрешка и под чадърче, за да е постоянно на сянка. След 6-ия месец вече ползвайте бебешки крем със SPF 50+ – дотогава фонтанелата трябва да се е затворила, за което е помогнал витамин D.
Как да изберем подходящият слънцезащитен крем?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment