Вероятно не са много родителите, на които естествено им идва да кажат „Заповядвам ти“
Затова пък „Забранявам ти“ често сякаш се измъква само от устата.
Психолозите съветват да си забраните да забранявате. Опитвайте да обясните на детето какво не трябва да прави, като му давате да разбере защо не трябва да го прави. „Забранявам ти да удряш брат си“ ще проработи много по-добре, когато синът или дъщеря ви види, че причинява болка. При това можете да се уговорите с по-голямото дете и да изиграете цял етюд. Можете и да подчертаете, че големите момичета и момчета изразяват с думи, че са несъгласни, обидени или ядосани, а не с удари.
По този начин обяснете всички правила за поведение
И не забравяйте, че детето е малко, напълно е възможно да не ви е разбрало. Затова не повтаряйте досадното „Колко пъти ще ти казвам аз на тебе“. Дори да сте сигурни, че наследникът се преструва на неразбран, проявете търпение и повторете под условие: „Струва ми се, че може би не си разбрал какво ти казах за играта на детската
площадка. Казах, че не бива да се спускаш по пързалката надолу с главата, защото можеш да се удариш и да я счупиш. Затова сега ще те помоля да го повториш след мен.“ Когато детето повтаря думите ви, ще им обърне внимание, посланието ви ще бъде осмислено и запомнено.
До „Забранявам“ прибягвайте само в краен случай, когато нищо друго не помага.
Add comment