Всяка вечер то заспива с любимото си плюшено мече. Където и да тръгнете, го взема със себе си
Носите го сутрин до детската градина и едва убеждавате 5-годишния си син да не влиза вътре с играчката. Нормална ли е тази привързаност и дали не издава някакъв проблем?
Няма нищо противоестествено в нея, ако не се превръща в зависимост, уверяват психолозите.
Припомнете си кога за първи път забелязахте, че детето се привързва силно към играчката. Най-вероятно когато е трябвало да преодолява раздяла с единия или с двамата си родители. С Мечо Пух то е заменило мама, която е тръгнала на работа, а него е оставила да го гледа ба-вачка или да ходи на ясла. Плюшеното животинче е символизирало дома, карало е детето да не се чувства изоставено, давало му е утеха. Привързването към играчката е правило прехода и адаптацията към новите условия по-лесни. След това присъствието й се е превърнало в навик. И в предпазливост – тя го придружава в неизвестностите на лятната ваканция, примерно.
Детето може би е прекалено зависимо от любимата си играчка, ако нито за миг, при никакви обстоятелства не иска да се отдели от нея
Да речем, винаги то и Мечо Пух заедно си играят с куклите, колите, другите деца. Лош признак е, ако забравите плюшеното животинче вкъщи и се налага да се върнете още на другия ден от почивка, защото без него по никакъв начин не можете да приспите детето. Първокласник, който всеки ден ходи на училище с любимия си Ватман или Спайдърмен, също прекалява с привързаността.
Добре е да разделите двойката постепенно. Опитайте се да изместите вниманието на детето, като не забравяте, че любимата играчка задоволява потребността му от сигурност, топлина, присъствие, допир. Точно тези усещания трябва бавно да получат друг източник.
Щом искате дъщеря ви да заспива, без да гушка куклата, сядайте вечер на леглото й, гушкайте я вие и разказвайте приказка. Така постепенно ще свикне да се успокоява от вашето присъствие, а не от присъствието на куклата, и ще заспива.
Щом искате синът ви да не играе на всичко заедно с Мечо Пух, играйте си вие с него
Той ще може да си говори с вас така, както си говори с Мечо Пух, докато строите кула от кубчета например или редите пъзел.
Колкото повече расте детето и колкото повече възможности да опознава околния свят му давате, колкото по-спокойна е атмосферата вкъщи и в забавачката, толкова по-сигурно е, че любимата играчка постепенно ще излезе от главната роля. Но ако смятате, че привързаността на детето е болезнена и не постигнете успех в преодоляването й, не правете нищо рязко, а потърсете помощта на специалист.
Желязно правило е, че през цялото време трябва да се отнасяте към Мечо Пух като към жив приятел на детето си. Уважавайте го и никога не забравяйте, че той си е на сина или дъщеря ви. Когато се налага да почистите плюшеното мече, направете го със знанието и съгласието на детето. Не перете играчката в пералнята – това може да се възприеме като жестокост спрямо нея.
Add comment