Всеки мениджър иска да има по-ефективни колеги. А и самите ние се чувстваме по-добре, когато сме по-ефективни
Къде си, пита шефът ви с осъдителен тон, какъвто не си позволява и жена ви. Пита по мобилния телефон, защото е звъннал на вътрешния и не ви е намерил на бюрото. Изкушавате се да му кажете истината: че сте излезли от офиса да се поразходите 15-ина минути, за да си проветрите главата. Но знаете, че няма да разбере. Затова измисляте лъжа, която ще мине.
Шефът ви е като Мечо Пух. Вярва, че „Колкото повече, толкова повече!“ В смисъл, че колкото повече работите, толкова повече ще произвеждате. Добрите мениджъри знаят, че не е така елементарно. Продуктивността означава не да работите повече, а да работите по-ефективно.
Вашият началник явно не от добрите, но вие не му се оставяйте. Погрижете си сами да си разпределете така времето, че да свършвате всичко по най-добрия начин, без да се налага да оставате допълнително в офиса.
А когато шефът не ви намери на бюрото, няма нужда да го лъжете, ами да му отговорите с резултати от авторитетни научни изследвания
Абсолютно доказано е, че редовните почивки повишават производителността. Ако мениджърите във вашата компания наистина се интересуваха от нея, щяха да прочетат умни книги и официално да ги въведат, вместо да разрешават само една пауза по обед. Въпросът не е колко почивки на ден имат право да правят служителите, а колко време могат да се концентрират, преди да си вземат по-
чивка, изтъква Боб Позен, автор на бестселъра „Екстремна продуктивност“.
Впрочем щом не се налага от особеностите на дейността, наистина добрите мениджъри не налагат нито задължително присъствено време, ни определят кога да са почивките. Те се интересуват само от крайните резултати и оставят служителите сами да избират кога да работят. Причината е, че различните хора са максимално ефективни в различни часове на деня.
Продължителността на способността за висока концентрация също зависи от индивидуални особености.
Като опознаете своите и нагодите работния си цикъл към тях, ще станете много по-продуктивни.
Според едно от изследванията прекъсвания трябва да се правят на 75-90 минути.
„Повечето хора, след като работят час и половина и после си почиват за 15
минути, помагат на мозъка да консолидира информацията и да я запази по-добре“, обяснява Боб Позен.
Add comment