Децата се карат помежду си, сдобряват се и единственият виновен за драмата сте вие. Трябва ли веднага да взимате страна в детските конфликти?
Изобщо не си представяхте така лятото. 11-годишният ви син и 7-годишната ви дъщеря са във ваканция, а сякаш използват свободното си време само да се карат
Карат се така ожесточено, че се чудите дали не сте сгрешили някъде във възпитанието – изглежда, че братът и сестрата не само не се обичат, а направо се мразят.
Спокойно, вашият случай не е най-тежкият. Психолозите твърдят, че ако децата са от един и същи пол и с по-малка възрастова разлика, отношенията могат да са и по-критични. Ще рече, редовно да стигат до бой. Това се дължи на конкуренцията между наследниците ви, на постоянното им съревноваване и сравняване едно с друго.
При повече години разлика, независимо от пола на децата, конфликтите не са толкова остри, казват психолозите. Обикновено по-големите се ползват с авторитет и налагат своето. Или пък отстъпват на по-малките точно със съзнанието, че са по-възрасните и по-умните.
При всякаква разлика обаче караниците между децата вкъщи са неизбежни. Естествено, първият ви родителски подтик е да се намесите и да разрешите конфликта. Това е грешка. Щом вие не сте въвлечени пряко в него, дори да става шумно и бурно пред очите и ушите ви, задоволете се най-много със забележка, изказана по-скоро с шеговит тон: „Дечица, я по-тихо“.
Колкото и да ви е трудно, проявете разбиране и търпимост. Няма друг начин наследниците ви да се научат да си изясняват отношенията и да разрешават проблемите помежду си.
Add comment