Идва краят на срок, а в бележника на вашия наследник не блестят високи оценки
„Няма значение по колко време уча, геометрията не я разбирам. Може би съм глупав“, мрънка той или тя. Във всяко второ семейство с тийнейджър тази драма е класическа. Не се чудете защо до миналата година я нямаше и успехът си беше горе-долу наред. Просто детето ви беше с една година по-малко, което в тази възраст значи много.
Преди да се карате и да решите как да помагате, трябва да си изясните къде е причината. Най-близко до ума е, че тийнът ви лъже – яко го е хванал пубертетът и никакви старания не полага. Нищо чудно да се окаже точно така. Само че в тази опасна възраст теоретично е възможно да са се появили и здравословни проблеми – разстройство на съня, анемия, смущения на щитовидната жлеза. Заболяванията на психиката също оказват огромен ефект – депресия, хронично безпокойство, фобии, хранителни разстройства. Така че се вгледайте за симптоми или промяна в поведението и ако забележите нещо тревожно, се консултирайте с лекар.
След като сте установили, че,
слава Богу, детето ви не болно, е време да поговорите. Именно да говорите, а не да четете лекция или да се карате. Дайте на тийна да разбере, че ниските оценки не ви харесват, но сте на негова страна и сте на разположение да помогнете. Попитайте го дали няма тревоги, свързани с приятели, с учители, въобще със средата, в която е извън дома ви. Най-вероятно направо ще ви отговори, че нищо такова няма. Сигурно това е истината, така че ще се наложи да минете към „онзи“ разговор. В него ще трябва да обясните, че тези години в училище определят как ще живее, когато порасне. Не си изпускайте нервите, като чуете да отвръща, че геометрията е тъпа, а литературата, която трябва да учи, въобще не го интересува. Опитайте да проведете конструктивен спор. Задайте например въпроса какво всъщност го интересува, след като по всички предмети има средни оценки. Или как смята да влезе в университета и да учи за програмист, ако не завърши гимназия.
Ако синът или дъщеря ви са в началото на пубертета, този разговор за влошения успех може би ви се случва за първи път. Не очаквайте, че ще е последен. С
едно говорене няма да влеете достатъчно разум в главата му. Въоръжете се с търпение, подгответе си аргументи. Щом обаче не ви е за първи път, а редовно го водите, няма смисъл да претакате едно и също, помислете за стимули, които ще проработят.
Добре е да се видите с класния ръководител и с учителите по предметите, по които тийнът е влошил успеха си. Може да останете изненадани от това, което ще чуете от тях. Често учителите знаят за нашите деца неща, които ние няма как да разберем. Може и да не ви хареса всичко, което чуете, но не се настройвайте, че това е персонална атака към вас като родител. Не забравяйте да благодарите на учителя за отделеното време. Да покажете възпитание означава да осигурите по-добро отношение към сина или дъщеря си. А вкъщи кажете, че учителят ви се е сторил много компетентен, симпатичен, заслужаващ уважение и благосклонно настроен. Възможно е детето ви да започне да го слуша в час, а това ще помогне за проблема с влошения успех.
Помислете дали тийнът не се нуждае от допълнителни часове по даден предмет. Надали е глупав, но не е мит, че често учебниците са лоши, а преподавателите не се престарават. Ако не можете да си позволите частен учител, запишете ученика на курсове. В случай, че самите вие може да помогнете, направете го. Така ще сте и наясно дали тийнът наистина учи или само симулира.
Щом твърде често се оплаква, че му е много скучно в училище, или че е прекалено натоварен, помислете дали учи в подходящото училище. Интересите на тийнейджърите бързо се променят – това е възрастта, в която те непрекъснато експериментират. Пък и си спомнете дали вашето дете не учи тук не защото то искаше, а защо-то вие настоявахте. Трябва да сте много внимателни в преценката си за евентуална промяна по никое време. Говорете с детето какво иска. Ако казва, че не учи, защото тези предмети са му скучни, по-добре не го местете, а се опитайте да го мотивирате да учи. В другото училище ще се преподават същите основни предмети. В случай че сте го записали в училище с много високи изисквания и затова казва, че не се справя, също преценете дали да го преместите, пише „Всичко за семейството“. Не е добре да се предава при първите трудности, в живота ще има още много.
Add comment