Думата пудинг извиква у повечето хора представата за въздушен кремообразен десерт
Истината е, че класическият пудинг се готви на водна баня и се забърква от брашно, хлебни трохи, яйца, мазнина – по традиция говежда, сметана, подправки. Има няколко версии за произхода му. Според една името му произхожда от френската кървавица. Според друга той е древно ястие – гъста овесена каша, сварена с месен бульон, към която прибавяли хлебни трохи, сини сливи, орехи, мед. Има и твърдения, че в миналото пудинг се приготвял с остатъците от вчерашната трапеза.
Домакините ги събирали, смесвали ги с разбити яйца и ги запичали. Така превръщали бъркоча в ядлива и даже вкусна манджа. Съществува и версия, според която пудингът бил начин за съхранение на месо с помощта на сушени сини сливи, които играели ролята на природен консервант.
Към края на 18 в. в пудинга започнали да добавят захар и през викторианската епоха той окончателно преминал в категорията на десертите. В началото на 20 в. бил официално обявен за един от символите на Великобритания. Но и днес не всеки пудинг е десерт. Например йоркширският представлява вид бухтички с овча лой, които се поднасят с ростбиф. Черният пък е вид кървавица, белият -колбас от бяло месо, а червеният е панирана смес от различни меса и субпродукти.
Като традиционно английско ястие пудингът често присъства в литературата. В девета глава на “ Алиса в огледалния свят“ запознават малката героиня с пудинга. Серия разкази на Агата Кристи се наричат “ Приключението на коледния пудинг“. Във втора глава на романа на Дикенс“ Големите надежди“ героят е принуден дълго да бърка тестото за пудинга. В поредицата за момчето магьосник Хари Потър писателката Джоан Роулинг много често споменава различни пудинги, включително коледния.
В англиканските църкви на 25-ата неделя след Света Троица свещениците произнасят специална молитва, след която домакините могат да се заемат с приготвянето на коледния пудинг. Тази неделя се нарича пудингова, тя се пада около 3 седмици преди Рождество. Пудингът, приготвен тогава, се оставя на тъмно и хладно място, за да узрее за празника. Този пудинг е популярен не само във Великобритания, но и в САЩ, Канада, Австралия и други бивши британски колонии.
Друга известна надлъж и нашир по света разновидност на пудинга е оризовия пудинг. Той е по-лек, въздушен и лесен за приготвяне. Индийският му вариант е с шафран и със смлян кардамон.
Арабската версия е с добавка на царевично брашно, което придава плътност. Някъде го варят на водна баня, другаде просто го заличат във фурната. В някои части на Франция го забъркват с доста ванилия и задължително с кафява захар. Правят се пудинги от боб, грис, с тиква или с моркови. Вариантите са десетки и на практика съвсем различни по своя състав и вкус ястия по света гордо носят името пудинг.
Add comment