Мултикукърът е полезен и удобен помощник в домакинството, защото може да готви всичко без човешка намеса
В неговия контейнер, който се нагрява от всички страни, храната се задушава, пече, вари се на пара, пържи се. Преди да пристъпите към покупката му, трябва да знаете, че уредът може да е от по-обикновен тип и да работи като електрическа тенджера, а може да е и по-сложно устройство, което се затваря херметично и готви много по-бързо.
Правилният избор зависи от няколко критерия – нагревателен елемент, тип управление, керамична, тефлонова или метална чаша, мощност, допълнителни функции.
Мултикукърът представлява голяма чаша-контейнер, поставена в нагревателен елемент. Според модела той може да е разположен само под чашата, под чашата и по стените й или от всичките й страни. Третият вариант е най-ефективен, защото нагряването е равномерно, времето за готвене е по-кратко, намалява се и разходът на ток.
Управлението на уреда може да е механично, електронно или сензорно. Електронната тенджера понякога е със съвсем простичка конструкция – състои се от чашата и два ключа за определяне на температурата и времето за готвене. Простотата не влияе върху качеството на приготвяната манджа. Но за по-голямо удобство са измислени и по-особени механизми за управление. В магазините за битова техника ще видите както модели със сензорен панел, течнокристален дисплей и светлинни индикатори, така и по-скромни варианти с два-три бутона и въртящ се превключвател. И едните, и другите имат
превключвател, който е надежден, но не е красив и интригуващ. Течнокристалният дисплей пък може да се пукне или счупи, а сензорният панел – да престане да реагира на докосване.
За приготвянето на ястия с различен състав и сложност мултикукърът използва една чаша с универсални свойства – нагрява се равномерно, храната не загаря, лесна е за използване и почистване. Най-често срещани са чашите от стомана или алуминий, покрити с тефлонов слой или керамика. Моделите, които се затварят херметично, обикновено са със здрави метални чаши. Добре е да знаете, че тефлоновото покритие с времето губи незалепващите си свойства, особено ако не се отнасяте достатъчно грижливо към него.
Керамиката е по-устойчива, по-хигиенична, по-здрава, не поема миризми или сокове от продуктите. Запазва задълго първоначалния си цвят, но пък може да се напука, ако изпуснете чашата.
Не по-малко важен от материала и покритието на чашата е нейният обем. За малко домакинство е достатъчна 2-литрова, за 4-членно семейство е по-добре да се избере 5-6-литрова.
Универсалният готварски уред е около два пъти по-икономичен от електрически котлон. Мощността на различните модели може да варира от 500 до 1500 вата. Най-добре е да се спрете на вариант с мощност между 600 и 800 вата.
Преди покупката се запитайте дали ще се възползвате от всички функции на мултиварката. Много съвременни модели заместват не само електрическата тенджера и тенджерата под налягане, но и пароварката, машината за хляб, за кисело мляко, имат и други интересни функции, включително сами да създават програми за готвене. Въпросът е дали ще ги използвате, иначе няма смисъл да се спирате на такъв модел – той е доста скъп.
Обърнете внимание на допълнителните функции, например таймер или отложен старт, автоматично поддържане на готовото ядене топло, звукова сигнализация за края на работния цикъл, гласов гид и надеждна термозащита срещу прегряване, пише „Всичко за семейството“. След като претеглите всички плюсове и минуси според горните критерии, със сигурност ще откриете уреда, подходящ за вашия дом и с приемлива за бюджета ви цена.
Add comment