Сложи шапка, навън е студено“, казва майката. „Вчера времето беше същото, а бях без шапка“, отвръща детето и започва обичайните пазарлъци
Тези сблъсъци много уморяват родителите и понякога им се струва, че детето се противопоставя на всяка дума, упорства и ги въвлича в безкрайни спорове. Ако наистина е така, имате ясен знак, че не сте авторитет и трябва да направите ревизия на възпитателните си методи.
Някои деца започват да „философстват“ още от 5- 6-годишна възраст, защо- то са разбрали, че с продължително спорене могат да омаломощят родителите и да наложат волята си. С времето дебатите стават по-упорити, а аргументацията – по-солидна. За да избегнете сериозни сблъсъци и да спестите куп празни приказки, не допускайте задълбочаването на подобно поведение.
Най-добрият начин за справяне е категорично и ясно да обясните своите изисквания. Не променяйте заявеното решение. При опит за противопоставяне дръжте под контрол емоциите си, не показвайте раздразнение, запазете спокоен и убедителен тон. Например на въпроса „Мамо, може ли да ям шоколад?“ отговорът “Не, защото ще обядваме след половин час“ звучи далеч по- категорично в сравнение с „Не мислиш ли, че така ще си развалиш апетита?“ Със сигурност усещате разликата между „Девет часът е. Хайде в леглото!“ и „Не е ли време да си лягаш?“
Правилата съществуват, за да се спазват. Но, както знаем, всяко правило си има изключение. В кои случаи може да си го позволите и кога е недопустимо?
Забраните, свързани с живота и здравето, не подлежат на дискусии. В други ситуации при настойчива молба бихте могли да преговаряте и да направите компромис: „Съгласен/а съм да гледаш тв предаването, но първо си оправи стаята“. Бъдете готови да променяте наложените ограничения, колкото и това да ви е трудно понякога. Растейки, детето придобива все повече умения и става по-самостоятелно.
Допреди година може да е било нормално да го взимате от училище. Но ако вече без проблем може да се прибира само, дайте му тази възможност, придружена от съответните отговорности, и му позволете да изгражда здравословно самочувствие.
Когато спорите или преговаряте, изслушвайте внимателно малкия си опонент и не го подценявайте. Привеждайте разумни аргументи, за да защитите позицията си. Поведението ви служи за пример как се отстоява мнение и кога се правят компромиси, пише „Всичко за семейството“. Много е важно вашият наследник да получи този урок, преди да влезе в тийнейджърска възраст.
Add comment