Не само no това, което хората пишат, можете да разберете много за същността им, но още повече ще научите, ако знаете как да анализирате и начина, по който изписват буквите и подреждат думите върху листа. Ето важните неща, на които да обърнете внимание.
Размери и разстояния
Ако ви е трудно да определите дали буквите са малки, големи или средни – представете си лист с малки и големи редове (като тези в тетрадките на първокласниците). Малки са буквите, които не надвишават тесния ред, средни – които стигат точно до средата на широкия ред, а големи са тези, които я надвишават. Тук, разбира се, не визираме изписването на главни букви. Ето и как да разчетете характера на човек според големината на буквите в почерка му:
- големите са характерни за експресивните хора, които са общителни и обичат да са център на внимание;
- средните са изписани от добре балансирана личност, която лесно свиква с новостите и е адаптивна. Нито прекалено излиятелни, нито тихи и срамежливи – те са представители на т. нар. „златна“ среда;
- малките са показателни за това, че почеркът е на човек, който е стеснителен и мълчалив. Могат да говорят и за склонност към перфекциони- зъм и способност за задълбочаване.
Следващият размер, на който трябва да обърнете внимание, е този на интервалите между буквите и думите. Сбитите думи с притиснати една в друга букви предполагат, че човекът, който ги е писал, не обича да остава сам. Дори може понякога да не се съобразява с личното пространство на околните. Ако интервалите са по-големи – почеркът е на независим човек, който обича да е на открито или в просторни помещения.
И третото, което трябва да премерите – това е как е разположен текстът на листа. Ако има голямо разстояние между левия край на листа и текста, това е човек, който до известна степен живее в миналото. Ако празното пространство е оставено вдясно, почеркът е на някой, който се притеснява за бъдещето. Изписването на листа от край до край говори за хаотичен човек.
Анализ на стила
Някои хора например остават „о“-то отворено, други плътно затварят кръгчето му. При изписването на малко ръкописно „в“ – някои правят широк овал в горната му част, при други двете линии са почти плътно долепени и т.н. Всички тези особености могат да са предмет на просторен анализ, но ето някои специфики, по които лесно да се ориентирате, без да сте експерт графолог:
- завършените и затворените букви са характерни за личности, които премислят дълго решенията си и умеят да пазят тайни;
- отворените и заоблените букви са в писанията на онези, които са по-наивни, открити и не се притесняват много за последиците от думите им;
- заострените букви са запазената марка на чувствителните натури. Те са в почерка на тези, които са избухливи, неуравновесени и неспокойни. От друга страна, тези хора могат да са с остър ум, амбициозни, смели и находчиви;
- буквите със завъртулки можете да срещнете в почерка на човек, който е неискрен, комплексиран и прикрит. Тези хора се стремят да се представят за повече, отколкото са в действителност. Обичат да са под светлините на прожекторите, обожават лукса и комплиментите. Може да имат изразено творческо мислене;
- неравните букви (една голяма, друга малка и т.н.) са признак за неуравновесеност и противоречивост на характера. Такъв почерк имат сложните личности, които се лутат дълго в житейския път, преди да намерят щастие. Често притежават собствен морален кодекс, който се върти основно около собственото им удобство.
Наклон
Накъде са наведени буквите в текста има също огромно значение за това какъв е човекът, който ги е писал.
Надясно накланят буквите онези от нас, при които сърцето надделява над мозъка. Те са приветливи, дружелюбни, сантиментални и импулсивни. Висша ценност за тях са семейството и приятелите.
Без наклон пишат тези, които са управлявани от разума и логиката. Това определено не са емоционални личности, а по-скоро прагматични и солидни хора.
Наляво накланят буквите хората, които са ориентирани по-скоро към самите себе си, а не към приятели и близки хора. Това са по-вглъбени и резервирани личности, които предпочитат да работят с предмети, не с хора.
Натиск
Ако натискате химикалката с голяма сила и буквите ви са омастилени богато, вие сте много емоционален човек, способен на бурни вълнения и интензивни чувства. Понякога реагирате прибързано.
Ако с върха на химикала съвсем леко докосвате листа, вие сте адаптивен човек, който лесно се нагажда към различни места и ситуации. Определено не сте от най-емоционалните натури.
Отклонения
Ако умувате над нечий характер, погледнете дали в почерка на този човек има думи и изречения, които са изписани по различен начин от характерния за по-голямата част от текста. Може да са букви, които са видимо по-тънки или по-тесни от останалите, или пък сбити една до друга думи в текст с иначе големи интервали. Различно наклонени думи, различна големина или сегмент от текста, който сякаш е неподреден, сравнен с останалите му части… Ако забележите такива отклонения, бъдете нащрек – това е проява на несигурност и доста вероятно написаното в текста е лъжа.
Какво показва почеркът за… здравето ни!
Високото крьвно налягане може да е причина за писането с различен натиск, особено ако В текста има от най-тъмни до направо бледи букви.
Шизофрения – тя може да се предполага у хора, при които има нестабилност в наклона на изписване на буквите – ту наляво, ту надясно. Смята се, че такова неуточнено изписване на буквите подсказва, че на автора му липсва постоянна връзка с реалността.
Алцхаймер – може да бъде причината за разкривени от тремори думи, буквите също така е възможно да са много различно оформени, когато са писани от човек, страдащ от тази болест.
Тонусът също е видим в почерка ни. Ако имаме излишък на енергия, е твърде вероятно да пишем с повече натиск и буквите да са тъмни, плътни и дебели. Ако едва, едва докосваме листа при писане – може да се предполага дефицит на енергия и умора.
Add comment