Ако ви се иска да се научите да правите нещо по-добре, най-простичкото самонасърчаване с думи от типа: „Мога повече“ ще ви е от голяма полза, ако се доверим на данните от скорошно проучване.
Специалистите стигнали до извода, че хората които практикуват подобен вид насърчаващо говорене на самите себе си, докато играят компютърни игри – например казват си: „със сигурност мога да подобря собствения си рекорд“, „следващия път реакцията ми ще е по-бърза и адекватна“ – подобряват представянето си и уменията си в онлайн игрите в значителна степен, сравнено с играещите, които не мотивират себе си с окуражителни фрази. Проведеното проучване е на учени от университет Улвърхемптън, Англия, с ръководител проф. Андрю Лейн, специалист по спортна психология.
Въпросното изследване показва, че ако ви предстои предизвикателно начинание, например говорене пред голяма аудитория или явяване на интервю за работа – предварителната психическа нагласа и самоокуражаване, дори с простото: „ще направя най-доброто, на което съм способен“ – може да е много ефикасен способ наистина да демонстрирате най-доброто, на което сте способни.
В изследването, за което ви разказваме тук, участвали приблизително 44 хиляди души, разделени в 13 групи. Прилежащите към 12 от тези групи гледали видеа, които трябвало да ги обучат на различни техники за мотивация. На хората от последната, използвана като контролна група, били пускани видеа, в които не се говорело за никакви насърчителни и окуражаващи методи.
След като изгледали филмчетата, всички участници в експеримента били помолени да играят онлайн игра. В различни матрици те трябвало да откриват числа, в последователност от 1 до 36 – за възможно най-малко време. Всеки от участниците изиграл въпросната игра по четири пъти. Първият път бил опознавателен за играта – един вид тренировка, вторият бил за измерване на изходното ниво, третият път участниците играли след гледане на видеата, които им били препоръчани за съответната група и четвъртия път – бил след повторно гледане на филмчетата.
За изследователите, заели се с експеримента, било важно да измерят как се е променило представянето на всеки от участниците в рамките на четирите му игри. И съответно да преценят доколко е имало ефект от всяка от различните техники за мотивация.
Да си казваш сам на себе си насърчителни фрази, се оказало най-доброто средство за подобряване на резултатите. Успоредно с този начин на мотивация, много добър ефект имало и от техники като визуализиране на това как надминаваш най-доброто си постижение или пък чрез представяне как играеш и успяваш да намериш числата за по-малко време от последния си опит.
Интересно е да се отбележи, че най-добри резултати върху подобряването на постиженията на участниците в експеримента дали простичките фрази от типа: „ще се справя много добре“, за разлика от по-сложните сценарии. Например натоварването на самомотивацията с повече задачи и смиели, като: „Ако започна да се притеснявам от грешките си, тогава ще си кажа: „хей, мой човек, ти се представи доста добре последния път, значи можеш пак да се справиш“. Подобни, по-сложни намерения дават далеч по-слаби резултати от най-простичките мотивиращи фрази, като „знам, че мога“, например!
Add comment