Има деца, които се нуждаят от специални грижи и отношение
Децата със специфични потребности използват помощни средства за придвижване или обучение, периодично подлежат на медицински прегледи и интервенции. Това обаче не им пречи да се впишат в средата на своите връстници и да общуват пълноценно.
Психолозите насърчават родителите им да осъществяват социални контакти колкото може по-често и по-отрано. Чрез игрите и заниманията, които детето харесва и са подходящи за възможностите му, търсете споделяне на неговите интереси и обвързване с други момичета и момчета. Така вашият син или дъщеря ще се убеди, че може да се сприятелява.
Деца и възрастни нерядко изпитват притеснение как да взаимодействат с хора със специални нужди. Всъщност контактът и за двете страни е изключително полезен, тъй като те откриват, че общото между тях е много повече, отколкото различното. Ако вашето дете смята, че не е като връстниците си и това се оказва бариера в общуването, помогнете му да я прескочи, като изтъквате приликите – любими герои от филми и книги, колекции стикери, музикални идоли.
Много е важно да насърчавате и подхранвате хобитата на детето, защото те дават възможност за социализация. Освентова поставят увреждането в един общ контекст на личността, а не в нейния център. Потърсете курсове или клубове по интереси, които да извеждат детето от къщи. Заниманията и постиженията в дадена област дават увереност и развиват чувство за самоуважение. А ако приемеш себе си такъв, какъвто си, тогава и за другите е по-лесно да те приемат.
Не е изключено някое дете да отхвърли вашето. В този случай не допускайте синът или дъщеря ви да търси причината в своето увреждане. Обяснете, че това се случва на всеки човек, пише „Всичко за семейството“. Поддържайте неговото самоуважение и не позволявайте да се настрои негативно. Подкрепете го с думите: „Той/тя щеше да открие чудесен приятел в твое лице, ако те беше опознал/а по-добре“. По този начин отхвърляте конкретната поведенческа проява, а не личността на неговия връстник.
Add comment