Раздялата на родителите въздейства по особен начин върху психиката на детето
Според проучвания, направени през последните няколко години, има деца, които престават да се учат добре в училище, има и такива, които започват да пушат, да пият или да се бият. Емоционалната рана понякога се задълбочава в годините между 10-16 и оставя следи през целия живот.
Специалистите твърдят, че в зряла възраст страхът от раздяла кара наследниците на разведени родители да чувстват несигурност и непълноценност в отношенията с партньора. При тях по-често се стига до разтрогване на брака, отколкото при деца, отраснали в стабилни семейства.
Когато разводът е единственият разумен изход за партньорите, най-важно е по щадящ начин те да съобщят на детето за предстоящата промяна.
Според психолозите не толкова самата раздяла, колкото враждебните взаимоотношения между родителите и неуравновесеното им поведение пораждат страх и дълбоко разочарование у децата.
По-малките могат да изпитат ужас, защото няма как да си обяснят разумно фактите. Някои хлапета в предучилищна възраст се чувстват виновни за раздялата и обещават, че ще слушат. Не бива да допускате те да изпитват вина и страх, че ще загубят някого, когото обичат и който ги обича. Затова поддържайте цивилизовани отношения с вашия партньор.
Обяснете на детето, че родителите вече не са щастливи заедно, не се разбират и са решили да се разделят. Но при тази промяна то няма да изгуби нито майка си, нито татко си. И двамата ще останат завинаги негови родители. Говорете спокойно, без излишни емоции.
Отговаряйте на въпросите на детето откровено, но кратко, за да не го натоварвате с подробности.
Add comment