Листните зеленчуци освежават менюто, а и разнообразието при тях е голямо -маруля, спанак, рукола, кресон, радичио, айсберг
Можем да добавим и свежите подправки магданоз, копър, босилек, кориандър. Здравословните ползи за организма са много. Тези зеленчуци доставят куп фитонутриенти и антиокси-данти, сред които витамин С и отговорниците за доброто зрение – витамин А, лутеин, зеаксантин. Хлорофилът е основен компонент, спомагащ за заздравяване стените на храносмилателния тракт. Той съдейства при кожни проблеми и има детоксикиращ ефект върху черния дроб. Фибрите в зеленолистните зеленчупи играят важна роля за отделянето на отпадните вещества от тялото. Освен това те забавят бързото усвояване на въглехидрати и предотвратяват рязкото покачване на кръвната захар. Този ефект прави зелените салати особено полезни за хората с хипогликемия и диабет. Марулите са богати на минералите калий и калций, които предпазват от остеопороза и са от значение за балансирането на кръвното налягане. Бета-каротинът в тях допринася за растежа и възстановяването на тъканите, а фолиевата киселина намалява риска от сърдечносъдови заболявания.
Хората със стомашно-чревни и жлъчни заболявания трябва да са особено внимателни при консумацията на зелени салати, за да не предизвикат раздразнения.
При всички обаче дежурното притеснение се поражда от съдържанието на нитрати. Според Световната здравна организация дневното безвредно количество нитрати за възрастен човек е 5 мг на килограм тегло. Най-общо то трябва да е под 500 мг. За да се чувствате по-спокойни, лекарите съветват да накисвате зеленчуците за няколко часа във вода преди консумация. Например, излизайки сутрин за работа, сложете в купа с вода марулята, от която вечерта ще приготвите салата.
Избирайте свежи растения, ярки на цвят и избягвайте тези с увехнали, жълти и петнисти листа. Съхранявайте зеленчуците в долната част на хладилника, навлажнени и увити във фолио. Не отделяйте листата, ако няма да ги използвате веднага. Установено е, че нитратите се натрупват главно в долния им край, при основата. Затова е желателно да отстранявате по-твърдите части.
Вече приготвената салата трябва да се изяде прясна. Ако ви остане, не я прибирайте в хладилника за другия ден. Тя променя цвета и вкуса си и отделя вредни вещества.
Add comment