Летаргия, меланхолия, тъга – тези депресивни настроения ни спохождат най-често през есента и зимата
Точната причина не е изяснена, но психиатрите изтъкват негативното влияние на късия ден и намалялата слънчева светлина. Депресивните състояния се отразяват на междуличностните отношения, работоспособността, качеството на живот. В България подобни проблеми имат около 400 000 души. Жените са по-предразположени, като началната проява на този вид разстройство е след 20 години. Лекарите определят усещането за потиснатост като най-характерен симптом. Той се появява през октомври-ноември и се задълбочава през зимните месеци.
За да запазят работоспособността си и нормалните взаимоотношения с околните, хората нерядко прибягват до медикаменти. Преди да посегнете към хапчетата, опитайте да преодолеете дискомфорта, като се придържате към следните съвети:
Съставете си график. Систематизирайте дневните си ангажименти в план. Следвайте го редовно, колкото и да не ви се иска понякога. Рутината ви задържа към вашия нормален ритъм на живот и по този начин депресивните настроения по-трудно ще нарушат всекидневието ви.
Поставяйте си задачи. Когато човек се чувства потиснат, обикновено нищо не му се прави. Затова е много важно да си поставяте задачи, които да се стараете да изпълнявате. Не става дума за нещо сложно, което допълнително да ви натовари. Измислете си малки цели, като например да отидете 15 минути по-рано на работа. Успешното изпълнение ще ви вдъхне по-голяма увереност в себе си и ще повиши самочувствието ви.
Раздвижете се. При физическа активност в тялото се освобождава ендорфин, т.нар. хормон на щастието. За да се възползвате от положителното му действие, не е нужно всеки ден да се подлагате на изтощителни тренировки. Няколко продължителни разходки през седмицата също вършат добра работа.
Add comment