Ядките укрепват имунната система, намаляват риска от сърдечносъдови заболявания и имат антибактериално действие
Те са богати на растителни влакна и повлияват добре чревната перисталтика. Отлично подхранват мозъка, тъй като са източници на много витамини и минерали. Според някои изследвания намаляват риска от старческо слабоумие и инфаркт. Шепа ядки – 30-40 грама, е достатъчно количество за деня. Желателно е да се ядат сурови. Хората, които не по-рядко от два пъти в седмицата изяждат по 30 г, намаляват риска от инфаркт с 47%.
Макар че са изключително полезни, ядките могат да бъдат и опасни. Особено ако са неправилно съхранявани. При влага например фъстъците отделят токсин с канцерогенен потенциал.
Фъстъкът е отличен източник на фолиева киселина, която способства за обновяването на клетките. Съдържащите се във фъстъците мазнини помагат при язва и гастрит. Тези ядки подпомагат паметта и концентрацията. Препоръчват се за нормалното функциониране на нервната система и са полезни за сърцето, черния дроб и други вътрешни органи. Въпреки здравословните им свойства с консумацията на сурови фъстъци не бива да се прекалява, тъй като може да предизвика нарушения в храносмилането. Люспите им са силен алерген, затова е по-добре да се отстраняват.
Шамфъстък. Той е чудесно профилактично средство срещу сърдечните заболявания. Има високо съдържание на витамин Е, В1, В6, фосфор, фибри, ненаситени мастни киселини. По-добрина работата на черния дроб и помага на болните от жълтеница.
Лешник. Заради ниското си съдържание на въглехидрати тази ядка често присъства в диетите. Помага при хронична умора, диабет, повишено кръвно налягане, разширени вени. Подсилва възстановителните сили на организма след заболяване.
Кашу. Сред най-големите му предимства е високото ниво на желязо и цинк. Желязото участва в молекулата на хемоглобина, който насища клетките с кислород и предпазва от анемия. Л цинкът е много важен за имунната система.
Add comment