Мъжете лъжат средно 6 пъти на ден съпругите, колегите и началството
Тъй като далеч невинаги сме готови да казваме истината за това, как се чувстваме или за какво мислим, няма нищо необичайно, че средностатистическият мъж лъже шест пъти на ден своята приятелка, съпругата си, колегите си в службата или още повече шефа си. Но и досега не е известно какво кара мъжете да лъжат два пъти по-често от жените.
40% от хората лъжат лекарите за изпълнението на техните предписания
Добър пример за контрапродуктивността на лъжата е, че 40 на сто от нас лъжат лекарите за спазването на предписаните правила за здравословен начин на живот. Оплакваме се от проблеми със здравето и болки, а в същото време почти половината не спазват назначеното им лечение. Често слабoволието, което пречи да се следват лекарските съвети, ни принуждава да лъжем, като по този начин вредим на самите себе си и създаваме ненужни проблеми на лекаря.
37% лъжат в своите резюмета
Това ни се струва напълно естествено: почти всеки трети украсява своето CV си при кандидатстване за работа. Понякога това е напълно невинна лъжа като няколко месеца в повече стаж, а друг път – почти престъпна дезинформаця за наличието на университетска диплома.
Няма нищо необичайно в желанието леко да преувеличим своята компетентност или опит в работата с надеждата, че това ще повиши шансовете ни да получим желания пост. Но има черта, която в никакъв случай не бива да се прекрачва: защото, ако заявяваме за наличието на знания и навици, които всъщност не притежаваме, един ден те могат да ни потрябват в критична ситуация. В най-добрия случай това ще ни накара да се изчервим от срам, а в най-лошия ни очаква позорно уволнение и петно върху репутацията.
Детекторът на лъжата не я разпознава
Въпреки всеобщото мнение детекторът на лъжата всъщност не може да я изобличи. Основната му функция е да фиксира нашата възбуда, тревогата, която обикновено изпитваме в момента, когато лъжем. Това
може да сработи само при неопитен човек, а добре подготвеният лъжец лесно контролира състоянието си и дори може напълно да вярва в собствената си лъжа, превръщайки всевиждащия „полиграф“ в абсолютно безпомощна писарушка.
В други случаи неверен резултат може да се получи, защото човекът, говорещ чистата истина, просто силно се вълнува и не може да преодолее напрежението в непривичната обстановка.
Само 12% от възрастните знаят, че често лъжат
Като се вземе под внимание фактът, че както стана ясно 60% от нас лъжат минимум веднъж в течение на десетминутна беседа, както и че жените и мъжете лъжат от три до шест пъти на ден най-близките си хора, можем лесно да стигнем до извода, че онези, които не си признават, че лъжат, всъщност мамят самите себе си. Разбира се, това е много срамно и не е лесно да си го признаем, затова почти никой от нас не го прави доброволно.
Но може би има и друго обяснение:просто сами не осъзнаваме, че лъжата се е превърнала в устойчив навик и не се поддава на контрола на нашето съзнание.
Add comment