Да, хлапетата имат навика да задават по 100 въпроса в минута и да споделят всякакви на пръв поглед незначителни неща с нас
Има моменти обаче, когато трябва да оставите всичко и да ги чуете. Превърнете го в навик – по един път на ден зарязвайте домашната работа, разговорите с майка си по телефона и новата серия на любимия си ситком, седнете и изслушайте малкото отначало докрай. Докато слушате, не правете нищо и го гледайте в очите. Това ще му създаде чувство за значимост, което е изключително важно в неговото израстване.
Целувайте се пред него, дори да сте с нов партньор
Не се стеснявайте да показвате нежността, която изпитвате към своя партньор, пред децата. Напротив – така ги учите на обичане и им показвате, че сте щастливи. Дори не подозирате колко е важно за тях да бъдете щастливи. Психолозите съветват и самотните родители, ако намерят нова половинка, да не се притесняват от децата си, а да показват пред тях, че са щастливи и с новия си партньор. Ще се учудите, но за децата не е толкова важно мама и татко да бъдат заедно, колкото и мама, и татко да бъдат щастливи, пък макар и разделени.
Четете заедно
Ако детето ви е малко, четете му всеки ден по няколко страници. Това ще го научи на любов към книгите и ще ви направи по-близки, защото е споделено изживяване. Ако то може да чете, създайте традиция да четете заедно вечер – вие вашите си книги, то – своите. Това също ще даде усещане за споделен миг, а и най-доброто възпитание е в примера.
Позволявайте му да сгреши
Детето е забравило да си вземе скицник за часа по рисуване и е изкарало слаба оценка или пък е изпуснало новия си телефон в тоалетната и той вече не работи. Не се ядосвайте. Има случаи, в които е по-добре да кажете: „Добре, този път Забрави скицника и че имаш двойка. Това не е проблем. Кажи как да ти помогна, така че да не забравяш повече? Искаш ли да ти купя весели жълти листчета, на които да напишем кога имаш рисуване и да ги окачим на хладилника, за да си припомняме по-лесно?“ Парадоксално е, но да позволите на детето си да сбърка означава да го научите как да постъпва правилно.
Признавайте собствените си грешки
Няма по-добър съвет за добрия родител от този да научи детето си на честност, като самият той я демонстрира. Забравили сте да му купите нова тетрадка и учителката ще му се кара. Не измисляйте оправдания, а му се извинете, кажете му, че сте сбъркали и ще се обадите на учителката да се извините и на нея. Счупвате чаша. Не му се сьрдете, че я е оставило на края на масата. Далеч по-добре е да признаете: „Тази чаша не трябваше да бъде на края на масата, но и аз трябваше да съм по-внимателна. Съжалявам, че счупих любимата ти чаша, вече ще внимавам повече.“, пише списание „За жената“.
Add comment