Дори и да не сме шефове на огромен екип или собственици на предприятие, на всички ни се налага понякога да даваме нареждания и инструкции на някой друг
За определени хора обаче това се оказва доста трудна задача. Прекалена скромност или израз на прикривани задръжки?
БЪДИ ШЕФ САМО В РАБОТНО ВРЕМЕ
Френският психоаналитик Ален Ерил отбелязва, че много хора не се чувстват комфортно с налагането на авторитет, и подчертава, че това е съвсем нормален феномен. Оказва се, че тези личности винаги са свързвали авторитарността с крясъци и сила и трудно могат да си представят себе си в ролята на шеф. Много често началниците, които трудно дават заповеди, искат да са приятели с екипа си или са хора, които са били равна част от колектива и след това са повишени. За тях е по-трудно да започнат да командват, защото искат, от една страна, да бъдат приемани като ръководители, но, от друга – да запазят близките си отношения с околните. Ако ръководите екип, но в свободното си време излизате с тези хора на приятелски начала, постарайте се да не взимате инициативата къде да ходите или какво да правите. Бъдете шеф от 9 до 18, в противен случай рискувате да обидите с извънофисното си командорене работните си приятели.
АМИ АКО НЕ СТАВАМ ЗА РЪКОВОДИТЕЛ
Понякога на някои от нас им е трудно да дават задачи и нареждания на другите просто защото не се чувстват достойни да го правят. Психоложката Вероник Моралди твърди, че в много случаи хората, които наистина са без покритие за една длъжност, не са тези, които имат колебания в себе си. Напротив, шефовете, които се Запитват дали се справят добре, често имат потенциала да са ръководители, но се притесняват заради наложени модели в детството. Децата с много авторитарни родители по-късно поставят под въпрос всяко свое решение или позиция. Несигурността не е начин да бъдете ценен кадър в който и да е екип, дори и да не сте на ръководна позиция. В никакъв случай тя не бива да е явна, защото колегите ви никога няма да ви уважават.
ЕМПАТИЯТА НЯМА МЯСТО В ОФИСА
Ясно е, че добрият шеф трябва да се интересува от служителите си и от техните проблеми, но ако винаги правите отстъпки и третирате подчинените като деца, никога няма да бъдете добър шеф, твърди философката Елизабет Бадентер. Защото добър началник е нещо съвсем различно от добър човек. Не забравяйте, че да си ръководител изисква преди всичко да гледаш екипа като цяло и да се грижиш за средно ниво на удовлетвореност на всички. А това не може да се постигне с угаждане на всякакви капризи на всеки от колегите.
ПРАВЕТЕ НАЙ-ДОБРОТО ЗА ЦЕЛИЯ ЕКИП
Истината е, че даването на заповеди, ръководеното на екип или наставляването дори на един човек е дейност, в която изначално е заложено да будите недоволство у другите. Това е все едно да давате на детето си по цял ден да яде бонбони и да гледа телевизия от страх да не ви каже, че сте лош родител. Както при родителството, така и при ръководенето на екип неизменно ще се сблъсквате с недоволство и опити за противене, важното е, мащабно погледнато, вие да правите всъщност най-доброто за екипа, пише списание „За жената“.
Add comment