При недостатъчно количество влага тенът посивява, кожата се набръчква, устните се лющят, лактите загрубяват
Дневната доза е минимум 1,5-2 л минерална, а ме газирана вода. Вместо нея може да се пият билкови отвари (без захар) и зелен чай.
Отговорни за задържане на водата и баланса й са калият, натрият и полиненаситените мастни киселини. Плодове, зеленчуци, млечни продукти и житни растения са богати на калий. Дневната доза е 4,7 мг. Ще я покриете, хапвайки домати (300 мг калий). Натрият ще набавите от готварската сол. Богати на полиненаситени мастни киселини са суровите ядки и растителните масла. Ще ви ги доставят 2-3 с.л. зехтин или слънчогледово олио всеки ден.
Без натурални антиоксиданти кожата губи своята свежест. Най-мощни са витамин А – отговорен а регенериията на клетките (огромни количества има в сметаната, жълтъка, черния дроб, ядки), бетакаротин (провитамин А) – помага за синтеза на колагена (моркови, домати, тиква, спанак), витамин С – участва в синтеза на колагена и е много ефективен за профилактика на стареенето (цитруси, зеле, магданоз, а в кивито е два пъти повече от портокалите), селен – брани от токсичното въздействие на свободните радикали (кафяв ориз, гъби, сирена). Соковете са богат източник на антиоксиданти, но ако са 100%.
Мощен антиоксидант е и витамин Е – пази липидния слой и клетъчната мембрана, най-уязвима от
свободните радикали, и защитава кожата от въздействието на слънчеви лъчи, замърсявания, цигарен дим. Минималната дневна доза витамин Е е 5 мг. Съдържа се в авокадо (4 мг на 1 плод), бадеми (7 мг на 30 г ядки), спанак (3 мг на 100 г). Статистиката сочи, че 80% от жените изпитват дефицит на витамините С, Е, на селен и магнезий, пише списание „За жената”.
Add comment