Четиригодишният Митко се втренчва с недоумение във възрастен мъж в инвалидна количка и нетърпеливо пита майка си този човек глези ли се, че не върви сам
Първото, което трябва да направите в тази неудобна ситуация, е да кажете тихо на детето, че ще му отговорите след малко, когато се отдалечите. Ако пък се е получило конфузно, извинете се, съветват американските експертки в областта на общуването Шерил и Карълайн Ебърли. Без да се впускате в подробности, обяснете на детето, че някои заболявания причиняват тежки увреждания. И в случай на контакт с пострадалия не е възпитано да се любопитства за причините. Би било неприятно, ако това е дежурна тема за разговор. Нека детето си представи как ще се чувства, ако почти всеки, с когото се запознава, го пита защо има лунички.
Много е важно да обясните, че в никакъв случай не бива да се показва съжаление и снизхождение към такива хора, защото това е обидно за тях.
Не използвайте думата „инвалид“, по-подходящо е да кажете човек със затруднения“ или с увреждане. Изяснете, че едно физическо увреждане не е задължително да води със себе си друго. Има хора, които развиват някое от сетивата си по-силно за сметка на увреденото – например незрящият може да има идеален слух. Наблегнете, че, като изключите конкретния здравословен проблем, човекът във всяко отношение е като всички останали.
Дайте напътствия на детето как да реагира. При среща с незрящ нека да предложи ръката си, за да го съпроводи, като му позволи той да хване неговата, а не директно да го поведе. Не бива да се поема инициатива да се върши каквото и да било вместо човека с увреждане, освен ако детето не бъде помолено за това. Ако не знае доколко да помага, няма нищо неудобно да попита.
По-различно е общуването с човек, загубил слуха си. За да привлече вниманието му, детето трябва да го докосне по ръката или да помаха. Когато говори, да гледа право в лицето, защото тези хора разчитат думите по движението на устните. Да повтаря казаното, когато е необходимо. В случай че комуникацията е затруднена, нека пише на лист.
При среща с човек в инвалидна количка детето не бива да я пипа без разрешение. Нека не забравя, че тя замества краката, пише вестник „.Всичко за семейството“.
Add comment