Лесно да печели приятели, да бъде адаптивно и бързо да решава възникналите проблеми – едва ли има родител, който не пожелава това за детето си
Тези способности са въпрос на талант и характер, но идват и като резултат от добре развитите социални умения. Ако искате да възпитате общително дете, поставете основите още в невръстна възраст.
Говорете с бебето. Нищо, че не разбира всичко, което му казвате. Произнесените думи и изразените емоции са първите уроци по комуникативност.
Около 2-годишна възраст детето казва отделни думички и вече съставя прости изречения. Сега е моментът да го научите на устойчиви фрази, които изразяват чувства, състояния и желания. Така то ще се обърне към приятелчето си с „Може ли играчката“, а няма просто да я сграбчи и издърпа от ръцете му.
В забавачката децата осъзнават, че са част от социална среда. Те общуват на групи, в които настъпват промени – някой напуска, друг се включва. Една е общността в детската градина, друга – със съседските деца, трета – с дъщерите и синовете на приятелски семейства. За да не чувства стеснение и неудобство, детето трябва да знае как да се представи и да заяви желанието си – „Здравейте, аз съм Алекс. Искам да играя с вас“. Научете го и често да използва трите вълшебни думи – моля, благодаря, извинявай. Те са в основата на добрите взаимоотношения.
За децата приятелството е нещо много важно, затова трябва да знаят как да поддържат вече създадените приятелства, без да правят големи компромиси. Например Мария вижда, че Лили шмекерува на „Не се сърди, човече „, но премълчава, за да запази приятелския мир. Или пък едното дете не позволява на другото да си сменят ролите в играта. Научете детето възпитано да отстоява своето -“ Хайде да се редуваме. Този път искам аз да съм лекарката, а ти – пациентът“.
Бъдете търпеливи. Ако детето ви е срамежливо, не го карайте насила да преодолява себе си и да общува. Важно е да се чувства добре в собствената си кожа – такова, каквото е, пише вестник „.Всичко за семейството“.
Add comment