Можете ли да харесате някого, който изобщо не ви допада?
Няма как да стане. За да ви харесат първо трябва да очаровате вашия събеседник. Първото впечатление е най-важно. За да се случи то са необходими да имате хубава усмивка, подходящо облекло, начин, по който се ръкувате и богат речник. .
Не пропускайте да се усмихвате, с когото и да разговаряте, каквото и да правите, колкото и да не ви харесва човека срещу вас. Не се страхувайте от бръчките, те само ще ви направят по-красива.
Облеклото
Не залагайте предимно на по-богатото облекло и известните марки. Така изпращате сигнал, че имате възможности, които другите нямат, а това не винаги е добре. Прекалено обикновеното облекло може да обиди събеседника.Хубаво е да знаете как ще бъде облечена отсрещната страна и по някакъв начин да нагодите и вашето облекло.
Ръкостискането
Ръководителят на катедрата по психологически науки към университета в Манчестър Джефри Бийти е създал специална формула за перфектното ръкостискане. Но тя си е направо висша математика. Нека преведем уравнението на човешки език:
– Осъществете директен контакт с очите.
– Произнесете подходящ поздрав.
– Използвайте усмивката „пачи крак“.
– Поемете ръката на човека отсреща и я стиснете умерено силно.
– Бъдете на естествено разстояние: не твърде близо, за да не карате човека да се чувства некомфортно, но не и твърде далеч, за да не се чувства изолиран.
– Ръката ви трябва да бъде хладна, суха и умерено мека.
– Задръжте ръката на човека не повече от 2-3 секунди.
Правилните думи
Думите са лицето на вашите мисли. Погрешните са в състояние да провалят всичките ви усилия да се харесате. Следвайте препоръките:
– Използвайте прости думи. Една датска поговорка гласи „Великите думи рядко придружават велики дела“.
– Активна форма на глагола. Използването на повече причастия и наречия вместо глаголи (“ трябва да бъдат чути“ вместо „чуйте“) прави изреченията безлични и глухи.
– Бъдете кратки. Няма прекалено кратка презентация, има прекалено дълга. Ако хората се интересуват, те ще поискат допълнителна информация.
– Използвайте ясни сравнения. Две често срещани аналогии са политиката и спортът. Първата е подходяща само ако добре познавате събеседника си. За да не попаднете в конфузна ситуация, опитайте се да проучите предварително спортните пристрастия на човека отсреща, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment