На всеки му се случват дребни неразположения – болки в главата, кръста, стомаха, киселини, напрегнатост, безпокойство. Сигурно си свикнала с мисълта, че за всяка дребна болка и неразположение има хапче, което като с магическа пръчица те избавя от страданието? Това не само, че не е вярно, но има и нещо друго, по-лошо.
Оказва се, че много от тези уж невинни хапчета, повечето от които са достъпни без рецепта, понякога могат повече да ти навредят, отколкото да помогнат. Особено пък ако комбинираш няколко таблетки за различни болежки. Има случаи, в които комбинацията от хапчета може да доведе до взаимното им неутрализиране или до усилване на ефекта от тях.
Опасностите
Лекарствата за отслабване например са едни от най-опасните. Никога не посягай към тях, без да си се консултирала подробно със специалист, а като правило е най-добре изобщо да не разчиташ на помощта им. Често става въпрос за медикаменти с неясен състав и произход, непреминали задължителните обстойни тестове. Наскоро в европейска държава имаше случай, в който в медикамент за изгаряне на мазнини бе открито наднормено количество от женския хормон прогестерон. Именно приемът на такива „лекарства“, може сериозно да разклати хормоналния баланс на организма ти и да ти докара куп здравословни проблеми. И вече извън темата с наднорменото тегло, нещо още по-притеснително: лекарите често са наясно с вредните странични ефекти на медикаментите, но все пак ги предписват, избирайки по-малкото зло. Такъв е случаят с хлорамфениколът – единственият антибиотик, който се получава синтетично в промишлени мащаби. Най-същественият му страничен ефект е потискането на функциите на костния мозък. Именно поради това той трябва да се предписва само в случаи, когато употребата му е неизбежна и няма друга алтернатива. Въпреки това, някои специалисти се изкушават да назначават лечение с него заради бързата му резорбция и свойството му да блокира протеиновия синтез на широк спектър бактерии и да спира размножаването им.
И докато в този случай става дума за антибиотик от тежката артилерия, има и много други примери за т.нар. ежедневни хапчета, които със сигурност имаш у дома, но с чиито прием, оказва се, също трябва да си много внимателна.
Добрият стар аспирин и Синдромът на Рей
Синдромът на Рей е рядко, но опасно състояние, засягащо най-често деца между 6 и 12 години. Свързан е с използването на аспирин при лечение на вирусни инфекции. Нанася поражения на мозъка и черния дроб, възможно е да се стигне и до фатален изход. Именно тази опасност кара лекарите през 80-те години да „забравят“ за аспирина при лечението на малки деца и да го заменят с парадетамол. И тук обаче трябва да се внимава, тъй като в аптечната мрежа има десетки медикаменти, които съдържат парацетамол, а се продават свободно. Максималната допустима дневна доза за възрастен човек е 8 таблетки (около 4 грама). Всяко количество отгоре може да бъде токсично и да увреди сериозно черния дроб. Разбира се, още по-внимателно трябва да се действа с прилагането му при деца. Парацетамолът се съдържа практически във всички медикаменти, които понижават температурата и облекчават болката при грипни състояния и простудни заболявания. А ако . имаш неблагоразумието да го комбинираш с алкохол – в този случай черният ти дроб трябва да преработва едновременно и двете отрови – нещо, което със сигурност ще го претовари изключително много.
Майки раждат деца-изроди заради хапчета
Преди около половин век медикаментът талидомид (лекарство с приспивателен ефект) бил изписван масово на много жени в ранна бременност, тъй като по предписание помагал за облекчаване на сутрешното гадене. Впоследствие се оказало, че той нанася тежки поражения на плода. Хиляди жени, които го ползвали, родили деца с различни увреждания, изразяващи се в това, че крайниците, а понякога и редица вътрешни органи, не били развити нормално.
Въпрос: Надеждно ли е да се разчита на листовките с инструкции на лекарствата, особено ако ги взимам без рецепта и лекарско предписание?
Отговор: Винаги се запознавай подробно със съдържанието на листовките – това може да ти спести много проблема. Чети ги внимателно не само ако си взела медикамент без рецепта от аптеката, но дори и в случаите, когато медикаментите са ти предписани от лекар. Обръщай внимание най-вече на следните акценти – случаите, в които не се препоръчва и дори се забранява използването на съответното лекарство, както и медикаментите, с които не трябва да бъде комбинирано. Никога недей да превишаваш максимално препоръчаните дневни дози. Не прибягвай към самолечение с медикаменти, които по принцип се продават с рецепта и се приемат по лекарско предписание!
Кои лекарства са несъвместими с излагането на слънце?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment