Колкото по-естествена е светлината, толкова по-добре
С помощта на слънцето се синтезира витамин D, който играе важна роля за имунитета и здравината на костите
Той се набавя и от храната – богати на него са тлъстите риби, млякото, яйцата, ядките. Учени от Хавайския университет в Маноа откриха, че наличието му в достатъчни количества в организма спомага да се намали рискът от инсулт с 22%. Ниската концентрация на слънчевия витамин експертите свързват с висок риск от исхемичен инсулт, причина за който е запушването на мозъчен съд от тромб. С хеморагичния инсулт, протичащ с кръвоизлив в мозъка, те не намират връзка. Изводите са направени на базата на 34-годишно изследване, обхванало 7599 човека.
Както е известно, слънчевите УВ лъчи могат да причиняват рак на кожата. Оказа се обаче, че същевременно те играят роля за предпазване от друг вид рак – на панкреаса. Австралийски изследователи от Университета на Куинсланд установиха, че при родените в слънчевите географски ширини рискът да развият този карцином е с 24% по-нисък в сравнение с живеещите на север. А при съчетанието с много бяла кожа (тип 1 и тип 2) рискът е по-нисък с 50%. За да се синтезира вит. D в кожата на човек, е достатъчно той да излага на слънце лицето и ръцете си по 15 мин. на ден, научаваме от вестник „Всичко за семейството“.
Учените обръщат внимание, че за хората в напреднала възраст е много важно да си набавят достатъчно вит. D и от храната, тъй като при тях вече са нарушени механизмите на изработването му под въздействието на слънчевите лъчи.
Leave a reply