Въпреки че декоративното зеле си е съвсем като обикновеното и става за салата, пищните му багри и форми го превръщат в предпочитана украса за всяка градина
Създадено е чрез селекция на същинските видове. Шампиони в това са японците, които издигат цветето в култ.
Истинската си прелест декоративното зеле разкрива само при прохладно време, затова е сред най-късните обитатели на цветните лехи.
Максималната височина на растението обикновено е до 60 см, макар да има и гиганти до 2 метра, които са като палми с огромни листа. Розетките са с различна форма и плътност, а листата често са с необичайно нарязани и накъдрени краища.
Цветовата гама включва най-разнообразни багри – от сиво и синьо-зеленикаво до бяло, кремаво, розово, пурпурно и виолетово
Външните листа на розетките като правило са зелени, а вътрешните стават все по-ярко обагрени. Преходът между цветовете е размит и плавен, като се засилва в центъра.
Декоративното зеле е в пълния си блясък при температури около 10-12 градуса и не губи красотата си до падане на снега.
Вирее без проблем и в саксия. Може достойно да замести вече загиналите летни цветя на балкона. По-младите листа стават и за салата, но ще са по-крехки, ако изчакате първите слани. Добре е да ги попарите за кратко и да ги стресирате след това с лед.
Макар да се смята за непретенциозно растение, декоративно зеле не се сади къде да е. Използва се разсад, не се препоръчва засяване на семена. Изключително светлолюбиво е, на сянка няма да развие пищна розетка, а багрите ще са много бледи. Но пък не се страхува от течение и вирее дори при мръсния градски въздух.
Не може да расте в кисела, бедна, плътна или прекалено лека почва. Добре е предварително да я подхраните с минерални и органични торове със стандартна дозировка.
Зелето се сади средно на 50-60
см разстояние, винаги шахматно. Ако пазите корените от увреждане, може да го разсаждате на всеки етап от развитието му. Поливайте обилно след засаждането до възобновяване на растежа и при сухо време. След това бъдете по-умерени. Използвайте само топла престояла вода. Може допълнително да пръскате листата. Редовно разрохквайте почвата около корените. Добре е да я мулчирате, това ще запази влагата и няма да се налага често поливане и прекопаване. Подхранвайте с какъвто и да е комплексен препарат, само не с непрегорял оборски тор. Внесете подобрител 7-10 дена след засаждането и повторете още 1-2 пъти (3-4 пъти при много бедна почва). От време на време подсилвайте пръст около стъблото, за да е по-стабилна розетката.
Най-големите врагове на декоративното зеле в градината са гъсениците и голите охлюви
Пръскайте с разтвор на суперфосфат с концентрация 10 г на литър вода след всеки дъжд. При много влажна есен са възможни и гъбични заболявания. При първи признаци (влажни кафяви петна по листата) обработете със системен фунгицид.
Add comment