Това е емоционално най-ощетеният ден от седмицата
Горкият, идва след уикенда и бележи връщането към задълженията. Но има начин да го обикнем!
Ден като другите
Запитайте се: „Ако заменя понеделника със срядата, нещо ще се промени ли?“. Проблемът идва най-често от настроението, което ни обхваща в неделя вечер, и което ни тласка към безпокойство за работата през седмицата. Не гледайте на понеделника като на начало на работен цикъл.
По-скоро го „разчленете“ на часове, представете си го като разходка, по време на която пейзажите се сменят. Понеделник не е дълъг тунел без светлина или недостъпна планина, а поредица от преодолими хълмове.
Позитивната визуализация идва на помощ
Преди да станете от леглото в понеделник сутрин, си помислете какво би могло да направи деня ви прекрасен – бързо придвижване до работното място, конструктивно заседание, добра оценка за работата ви, приятен обяд с колеги… Тази позитивна представа има реален ефект върху мозъка – когато по-късно той бъде изправен пред ситуациите от деня, той ще прояви склонност да ги види и оцени положително, точно като в сутрешната визуализация.
Не променяйте прекалено ритъма през почивните дни
Катастрофалният имидж на понеделника идва и от прекалено голямата промяна от почивните дни към работната седмица. Но ако тази промяна не е така драстична, ще бъде по-лесно. Опитайте се да запазите през уикенда приблизително същите часове на ставане и лягане като през работните дни. Това не означава да си забраните забавленията или пък излежаването в неделя, но чуйте какво казва тялото ви и му помогнете да се върне към работния ритъм, без да страда. Всичко е в мярката.
Нови навици
Често в понеделник сме толкова стресирани, че забравяме да си доставяме удоволствие, а това е начин да приравним този ден с останалите и да го освободим от негативизма. Започнете още от сутринта с ароматен душ, опитайте нов вид кафе или идете пеша на работа със слушалки в ушите и любима музика, планирайте обяд с приятелка, която не сте виждали отдавна. Страхът от понеделника издава може би лоша организация на работата, пише „Здрaвeн жуpнaл“. Още в неделя си направете списък на нещата, които трябва да свършите в първия ден от седмицата, но нека да не са повече от три. Така ще си спестите глухата тревожност, че имате много за вършене и не знаете откъде да започнете.
Add comment