Неосъзнати предразсъдъци – нов термин за проблем, на който все повече се обръща внимание в мениджмънта и в корпоративната култура
Срещу вас сяда дебел развлечен мъж, леко мургав. Автоматично го преценявате като не особено перспективен клиент, като не твърде умен опонент в преговорите или като някой случаен навлек, посетил офиса ви. Само след 10-ина минути горчиво съжалявате. Оказва се, че сте го подценили. Проявили сте неосъзнати предразсъдъци – нов термин за проблем, на който все повече се обръща внимание в мениджмънта и в корпоративната култура. Обръща се, защото той пречи изключително много на успеха – увеличава нерационалните решения.
Специалистите смятат, че няма хора, абсолютно свободни от предразсъдъци
Те започват да се формират още в първите дни от живота. Бебето, за което се грижи главно мама, показва предпочитания към жените пред мъжете. Ако тя е бяла, то харесва повече хората от бялата раса. Няколко месеца по-късно се усмихва на тези, които говорят същия език като родителите му, а от другите се плаши. После натрупва опит, научава различни неща и продължава да си формира предубеждения, които му влияят. Семейството помага, като му внушава да бъде предпазливо към циганите, да речем.
Когато човек разглежда другите като част от определена социална група и ги класифицира в зависимост от тяхната възраст, пол, сексуална ориентация, раса, религия, етнос, външни признаци на богатство и бедност, образование и т.н., това оказва влияние върху преценките и решенията му, въпреки че не иска да е така, изтъкват психолозите.
С многобройни изследвания е абсолютно доказано, че неосъзнатите предразсъдъци оказват влияние върху поведението
Често според тях началниците определят отношението към подчинените си и са склонни да ги дискриминират. Във всички култури и мъжете, и жените продължават да асоциират жената с дома, а мъжа
с кариерата и неслучайно се говори толкова много за професионално равноправие на двата пола.
Същото е с расовите предубеждения. Ако избира банков служител между девойка с арабски произход и момче нашенче, по-вероятно е шефът да назначи българчето, пренебрегвайки факта, че то е завършило УНСС, а тя има диплома от Лондонското бизнес училище, да речем.
Освен неосъзнати предразсъдъци има и осъзнати. Някои не крият непоносимостта си към гейовете и не се притесняват открито да заявяват, че такива служители никога не биха назначили, колкото и добри специалисти да са.
Add comment