В гладенето на пръв поглед няма нищо сложно, стига да имате ютия с програми за всички типове тъкани
Но колкото й умна да е тя, попадне ли в небрежни ръце, може да се стигне до непоправими гафове. Ето защо е добре да знаете кои са най-често срещаните грешки, който дори опитни домакини допускат.
1. Гладене на сухо. Почти всяка съвременна ютия има режим за парно гладене. Използвайте го, колкото и да бързате. Иначе комбинацията между сухи тъкани и висока температура неизбежно ще доведе до прогаряне. Колкото повече пара навлиза в структурата на плата, толкова по-гъвкав и податлив на обработка става той, при това без риск да го изгорите, ако задържите по-дълго ютията неподвижна.
2. При гладене не оставяйте най-деликатните дрехи за накрая. Всяка ютия изстива много по-бавно, отколкото се нагрява. Затова шансът на уцелите необходимата по-ниска температура за деликатните тъкани е по-голям в началото на гладенето. Започвайте с копринените и полиестерни дрехи и завършвайте с плътните памучни, като задавате на ютията съответния режим на гладене, започвайки от нискотемпературните и преминавайки към максималните стойности на програматора.
3. Внимавайте с режимите. Повечето дрехи са от смесени тъкани, които често са синтетични. Ако се чудите как да изгладите някоя блуза, на чийто етикет вместо състав на тъканта е изписано загадъчното словосъчетание fabric blend, изберете най-щадящия режим и няма да сгрешите.
4. Погрешно е да гладите ленени, плътни памучни и други натурални платове без предварителна подготовка
За да ги изгладите добре и без гафове, десетина минути преди да проснете дрехите под ютията, ги напръскайте обилно със студена вода и ги оставете да повисят на закачалка.,
5. Неправилното започване на гладенето на ризи и панталони е една от най-често допусканите грешки. Трябва да започнете от най-твърдите им части – маншети, яки, колани, като при това ги навлажните обилно.
6. Голям пропуск е да не си чистите ютията. Залепне ли върху плочата дори една нишка, може да увреди по-деликатните тъкани. Винаги я почиствайте, когато е напълно студена.
7. Грешка е да държите резервоара за вода пълен, когато уредът не работи. Винаги след гладене изливайте остатъка от вода – стои ли твърде дълго в ютията, може да я повреди.
8. Не използвайте вода от чешмата, за да пълните ютията, особено ако водата е варовита
Дори уредът да има система за защита от котлен камък, по-добре го щадете и го пълнете само с мека или дестилирана вода.
9. Грешка е и да не си сменяте с години дъската за гладене. Ако върху нея има вдлъбнатини или прогорени участъци, рискувате да съсипете дрехите си.
Add comment