По орбитата на Вселената най-лесно се стига до петте етажа на свещената мандала
В клетвата на Бодхисатва (просветлено същество) се казва, че докато съществува този свят, това пространство, той отказва да се оттегли в нирвана – остава на земята за спасяване на всички живи същества.
Будистката ступа е именно образ на Бодхисатва, или Буда, седящ в безкрайното пространство в поза лотос. Той е точката на света, където се съединяват микро- и макрокосмосът.
Седейки в поза лотос и медитирайки, човек разкрива у себе си психическите центрове (чакри) и тялото му сякаш се превъплъщава в петте етажа на свещената мандала, или ступа.
Първият етаж, представен от квадрат или куб, съответства на елемента Земя. В тъмните й дълбини съзряват зародишите на всичките ни действия – тоест кармата.
Вторият етаж – кръглата централна част на постройката, съответства на елемента Вода. Това е т.нар. пъпен център на нашето тяло. В него грубите елементи се преобразуват в психически, тънки енергии.
Третият етаж съответства на сърдечния център и се изобразява с позлатен триъгълник или конус, пирамида. Това е стихията на свещения Огън, който преобразява, изчиства и възстановява в първоначалната чистота елементите на нашата личност. Тази част от ступата може да има 13 стъпала или пръстен, символизиращ пътя на просветлението – това е познанието на десетте мъдрости и трите времена.
Четвъртият етаж е гърленият център – елементът Въздух, полусферичната форма на съда. На някои ступи той е покрит с чадър. Това е центърът на дишането, от който по тялото на човека циркулират „вътрешните ветрове“, изпълващи с енергия и сила и даващи ни речта.
Петият, най-високият етаж – на главата, горният център с пламенеещата точка, капката на ефира. В тибетския будизъм той се нарича „тхигле“ – ясната светлина на съзнанието, висшата мъдрост, което се изразява от познатата на всички протосричка „Ом“. Това е темето, което гори в злато в безкрайността на небесното пространство.
Така е построена ступата на Бодхисатва за спасение на човека…
Add comment