Идеята за създаваме на зала (Валхала), обхващаща историята на германците от битката в Тевтобургския лес
Тогава, в 9 година, германските племена разбиват на
пух и прах римляните), се ражда в главата на принца на Бавария Лудвиг.
Когато през 1825 г. става крал, Лудвиг не се отказва от плана си и само година след коронацията си сам избира мястото за залата на славата, чието тържествено откриване е на 18 октомври 1842 година.
Грандиозното съоръжение от светлосив унтерсбергски мрамор е в древноримски стил с 62 мощни антични колони в дорийски стил по целия периметър и с класически триъгълен фронтон.
От подножието на хълма откъм Дунав са изградени 358 широки мраморни стъпала към масивната, оформена като тераса основа на храма. Дължината на основата е 138 метра, ширината – 91 м. Самият храм е дълъг 48,5 и широк 14 метра, а височината му е 15,5 м. Предната фасада е украсена от колосална фигура, олицетворяваща Германия, с 16 символични изображения, ознаменуващи възстановяването на германското отечество след войната за освобождение. А задната фасада – с. 15 фигури, изобразяващи поражението на римляните в битката с херуските.
Вътрешността на храма, който се осветява чрез отвори в богато украсения с бронз и злато таван, представлява правоъгълник, разделен на три отделения. В средното се намират две седящи, а в страничните – по две стоящи статуи от карарски мрамор на богинята на победата, дело на скулптора Раух.
Покрай стените е поставен мраморен фриз с картини of живота на древна Германия преди приемането на християнството. Под фриза до стените върху конзоли и постаменти са разположени мраморни бюстове на герои от Валхала.
До входа на храма се издига паметникът на неговия основател Лудвиг I
Баварският крал седи на мраморен трон в облика на •античен герой и гледа въплъщението на великата си идея. Паралелно с изграждането на зданието се създават мемориални’ дъски и бюстове на тези, които са удостоени навеки да останат във Валхала. При откриването на залата в нея са поставени 96 бюста и 64 паметни дъски с изсечени върху тях със златни букви имената на тези, чиито изображения приживе не са запазени. По-късно колекцията се попълва с още 32 бюста и една паметна дъска. Неизменно условие за разглеждането на кандидатурата на нов герой на Валхала е да са минали не по- малко от 20 години от смъртта му.
Днес залата на славата пази спомена не само за доблестни воини, но и за хора, прославили германската нация в различни области – култура, наука, политика. Сред последните попълнения са Алберт Айнщайн, Конрад Аденауер, Йохан Брамс и други. През 2003 година във Валхала попада и Софи Шол – млада антифашистка, екзекутирана от хитлеристите през 1943 година.
Add comment