Вероятно няма родител, който не е убеден, че първата стъпка да научи детето си на труд е да го включи в разпределението на задълженията в домакинството
Проблемът е кога да започне и с какво.
Точното време е още от бебе, твърдят психолозите. На 9 месеца то седи на столчето си, закрепено на масата. Сложете лъжичката пред него, помолете да ви я подаде, благодарете му и тогава започнете да го храните. Така бебето разбира, че ви е помогнало, свършило е полезна работа. На 1 година ще ви донесе шишето си, за да му го напълните с вода.
На 2 години може да сложи салфетките на масата, а на 3 вече му поверете лъжиците, докато вие поставяте вилиците и ножовете. На 4 години децата са в състояние сами да си оправят леглото, да подреждат дрехите и играчките си, да участват в сервирането и отсервирането на по-дели-катните съдове на масата.
Общото правило е да възлагате самостоятелни задачи, за които сте сигурни, че са по силите на наследника ви. Давайте инструкциите ясно и конкретно. Обяснявайте му какво трябва да направи и покажете начина. Но за да не изглежда, че командвате, казвайте и каква е целта. След това оставете детето да действа само. Ако работата е сложна, хвърляйте по едно око и при нужда се намесвайте. Но не се бъркайте непрекъснато. Бъдете търпеливи и не прекалено взискателни. Избягвайте забележките. Насърчавайте старанието. Бъдете щедри в похвалите.
С изпълнението на подобни задачи децата развиват самостоятелност и се учат да поемат отговорност. Свършената работа ги кара да се чувстват полезни и горди.
Грешка е обаче да вменявайте едни и същи задължения на малкото дете, защото бързо ще му омръзнат. По-разумно е да възлагате различни задачи, които развиват и различни умения.
Някъде на 4-годишна възраст може вече да определите нещо, което е негова отговорност – например да подрежда приборите на масата. Не го отменяйте, когато се заиграе и не се включи. Не започвайте вечерята, докато не си свърши работата.
Около тази възраст трябва да дадете ясно да се разбере и разликата в отговорностите му – между това да се грижи за себе си, като си разтребва играчките, и да помага в домакинството, като прави нещо за цялото семейство.
Add comment