Когато той ходи на училище, неговите основни задължения са да учи
Като негови родители вие му осигурявате всички необходими условия за живот – храните го, купувате му дрехи и учебници, понякога плащате за уроци. Трябва ли обаче да го карате да заработва джобните си? Т.е. онези пари, с които си осигурява някакви удоволствия.
Има теория, че е добре децата да свикват на труд от малки. Тя е съвсем правилна, но въпросът с плащанията в семейството стои по по-особен начин.
Според психолозите е вредно да давате пари срещу свършени задължения. Не възнаграждавайте за успеха в училище с определена сума или с подаръци. Това корумпира детето и утре, когато по някаква причина нямате възможност да си платите за добрата му оценка, то няма да има мотивация да я изкара.
Тийнът трябва да е наясно, че за да функционира добре едно семейство, всеки негов член трябва да взима активно участие с каквото може. Затова е най-добре да разграничите двете неща – домашните задължения и парите.
Домашните задължения трябва да бъдат формулирани ясно, да бъдат разпределени и да се спазват без отклонения. Когато не се изпълняват, бихте могли да наложите наказания, включително да намалите джобните. Това ще изиграе ролята на санкция по същия начин, по който може да ограничите на тийна часовете за излизане или пък възможността да отиде на екскурзия със съучениците си. И момчетата, и момичетата трябва да се включват в грижите за домакинството отрано и да са наясно, че това не е работа срещу заплащане, а начинът, по който „работи“ всяко семейство. На мама и на татко някой плаща ли им, за да изперат, напазаруват и сготвят. А щом вашият тийнейджър ви отказва да помага вкъщи, е редно неговите молби към вас също да останат неудовлетворени за известен период от време.
Не е лош вариант тийнът да финансира свои желания, като поеме задължения над договорените. Внимавайте добре обаче къде минава границата между нормалната взаимопомощ в семейството и заплащането. Това, че ще отиде да напазарува на баба си вместо вас, защото сте заети, не бива да носи доход. Но може да договорите цена, за да поеме редовното изхвърляне на боклука, което по принцип е ваша работа, за да събира пари за таблет например.
На труд наистина учи, ако синът или дъщеря ви си намерят работа през лятото или някакъв почасов ангажимент – да раздават листовки, да речем. Тогава е най-добре не да им спирате джобните, а да ги мотивирате да спестят част от парите за пътуване или много желана покупка, пише „Всичко за семейството“. Щом им спрете джобните, те скоро може да спрат да работят, защото ще се окаже, че и да си лежат вкъщи, и да се бъхтят, все ще разполагат с едни и същи пари.
Add comment