Още от съвсем малки децата обожават да играят с инструменти
С пластмасовите се преструват, че работят, но по-любопитни са им истинските, с които могат наистина нещо да вършат. Родителите се притесняват за безопасността, обаче не бива да изпуснат ценния момент на креативността, ентусиазма и удовлетворението да направиш нещо със собствените си ръце.
Ако обичате да майсторите заедно картинки от цветна хартия, детето ви вероятно ще поиска да опита и само с ножицата. Купете му детска, безопасно заоблена, и обяснете къде не бива да пъха пръста си.
Най-малките обичат да помагат в кухнята. На 3-4 години позволете детето да изрязва сладки от тесто с формички, като му покажете как. Да действа с белачката за картофи е време да се научи към 6-годишна възраст. Тогава е подходящото време за умения с кухненския нож. Вероятно сте му показали как да яде с вилица и нож, но кухненският е остър и опасен. Задължително обяснете на детето как да пази пръстите си и какво не бива да прави, докато държи този инструмент. Подчертайте, че не бива да имитира мастер шефовете от телевизора, които действат светкавично бързо с ножа или атрактивно го подхвърлят. Ако видите, че хлапето не се справя, отложете обучението за по-късно.
Чукът е един от най-интересните инструменти за децата и на първокласника може да покажете как се забиват пирони. На първокласничката също – добре е дамите да могат да се справят с елементарни неща, все някога може да им наложи. Позволете на дете на тази възраст да борави с отвертка, гаечен ключ или клещи.
Децата на 7-8 години е добре да започнат да се упражняват с шевната игла. Полезно умение е да знаеш как да си зашиеш копчето, пише „Всичко за семейството“. Година по-късно разрешете на сина си да дялка пръчка с джобно ножче. 10-годишните вече могат да режат с трион. Непременно покажете как да закрепи безопасно това, върху което работи.
Ако самите вие не знаете как точно се прави това или онова, не се безпокойте – в началните класове има предмет, аналогичен на някогашното трудово обучение.
Add comment