Едва ли има къща с деца, в която темата за подреждането на играчките да не започва с удивителна
Родителите не спират да опяват, а децата се преструват, че това не ги засяга. Най-лесно е да скочите и за минути да, приберете всичко от килима. Така ще си спестите нерви и време, а детето ще е щастливо. Но да вършите вие това, което е негово задължение, е провал във възпитанието. Бъдете сигурни, че ако не научите днес хлапето да си разтребва нещата, утре тийнейджърът ще държи по земята всичките си тетрадки, учебници, спортни принадлежности, гримове и каквото още там има. А в други ден снахата ще недоволства, че вещите на сина ви се търкалят навсякъде из къщи, или зетят ще псува, че дъщеря ви смята за нормално да живее в хаос.
Много ви е омръзнала тази всекидневна битка за играчките, но ще загубите войната, ако се предавате често. Като компромис най-много да се съгласите да разтребите заедно, докато създадате ред къде какво се слага. Хубаво е, щом разполагате с достатъчно място, да направите рафтове – там детето може да реди плюшени играчки, кукли, коли. Хем ще са прибрани и няма да се търкалят по земята, хем ще са на показ, за да му правят компания и по-лесно да си избира с какво да си играе. Кошът също е вариант, даже много лесен – хвърляш всичко вътре. Но имайте предвид, че някои деца възприемат играчките си като живи същества и смятат, че на тях не им е добре натъпкани в коша или затворени в тъмен шкаф. За книжки, скицници и флумастери отделете специална кутия или чекмедже. За конструкторите ви трябва самостоятелен контейнер. С други думи, за да има ред в детската, създайте условия за него, покажете кое за какво е подходящо и тогава изисквайте.
Ако вече хиляда пъти сте обяснили защо играчките трябва да се прибират, прибегнете до малко жестокост. Покажете на практика как може да настъпите нещо (не много любимо!) и то да се счупи. Или докато почиствате, играчка може да се озове в торбата на прахосмукачката, а там е неприятно място дори да си герой със суперсили. Това сплашване ще свърши работа сега – хлапето няма да ви каже „Ами не ми чисти стаята“, освен ако не е чуло това от кака или батко тийнейджър.
Децата мразят да подреждат дълго, така че опитайте да въведете правила за разхвърлянето. Например – първо се прибира една играчка, преди да се извади следваща. Твърде вероятно е обаче в отговор да чуете, че то си играе с всичко. По-практичният съвет е да не оставяте всички играчки на разположение, особено щом са много. Скривайте част от тях. Като ги извадите пак, ще бъдат възприети като нови.
Поставете ясен срок, в който играчките трябва да са си на място – преди вечеря или преди лягане. Дръжте на тези правила и дайте ясно да се разбере, че неспазването им има последствия. Не се измъчвайте, че строгостта ще нарани детето. Децата имат нужда от правила, така се чувстват по-сигурни. Но бъдете и гъвкави, не изпадайте в крайности. Ако хлапето се е захласнало в някой проект и не може да го завърши в рамките на деня, не го карайте да го разглобява.
Приятно е да включите музика – детска песничка или любимо парче, на което детето танцува, докато прибира, пише „Всичко за семейството“. Ако го научите да си говори с колите и куклите, да им обяснява, че ги прибира, за да спят, т.е. ако превърнете и разтребването в забавно занимание, имате по-голям шанс да спечелите войната.
Add comment