Подсетете роднините и приятелите, които идват да видят бебето, че вкъщи има по-голямо дете
Някои сами ще донесат подаръче и за него. А на тези, които се радват и сипят похвали само за новороденото, вие подскажете да разпределят вниманието си. Разкажете им колко внимателни са баткото или каката, колко добре се справят в училище, че рисуват прекрасно и т.н. Това включва детето в разговора, действа позитивно на самооценката и му показва, че мама и татко го обичат.
Психолозите смятат, че успешен метод срещу ревността, която изпитва по- голямото дете, е родителите да стимулират желанието му да помага в грижите за бебето. Като подчертават, че разчитат на него, то наистина се чувства значимо и голямо. Може да помага при подреждането на стаята, при къпането и преобличането на бебето, при храненето, при разходка с количката навън.
Важно е обаче да не злоупотребявате с тази помощ и да не откъсвате често детето от любимите му занимания, защото ще постигнете обратен ефект. Ако въобще не иска да помага, не бива да го критикувате, да му се карате и да го насилвате. Говорете с него, обяснете, че в семейството всички трябва се грижат един за друг, и търпеливо изчакайте мига, в който само ще пожелае да се включи.
Всеки ден намирайте време само за вас и него – може да е едновременно с мама и татко, или поотделно и с мама, и с татко. Имайте предвид обаче, че дори бащата не може да компенсира времето, което детето ще прекара с майката, защото най- силната ревност е заради нейната връзка с бебето. Колкото и да е претоварена, тя трябва да намери минути за игра или за четене на приказка не само за лека нощ. Докато храни бебето, може да говори с по-голямото братче или сестриче. Докато бебето спи, може да го остави на близък и да изведе на разходка само по- голямото дете.
Моментът за всички родители, които трябва да нагласят живота си към грижи вече за две деца, е труден. Така че не се притеснявайте да помолите за помощ собствените си родители или други близки. Колкото е важно да направите най-доброто за бебето, толкова е важно и по-го- лямото ви дете да запази усещането си, че го обичате. Иначе самото то никога няма да се научи да обича по-малкото си братче или сестриче.
Add comment