Тийнейджърите никак не обичат да си пишат домашните
Намират ги за безсмислени, отегчителни, често им липсва добра методология на работа и не умеят правилно да си разпределят времето. За да не получава и вашият юноша ниски оценки, може ненатрапчиво да му подскажете няколко начина за по- ефективно учене вкъщи, съветва вестник „Всичко за семейството“.
Като начало го подсещайте да си записва какви домашни дава учителят в тетрадката по съответния предмет след всеки час. Много тийнейджъри пропускат да го правят, защото миг преди да бие звънецът, започват да се разсейват, окрилени от наближаващото междучасие. Свикне ли обаче с тази стратегия, юношата веднага ще вижда с какво трябва да се захване. Много момичета и момчета предпочитат хвърчащите листчета, но практиката сочи, че те обикновено изчезват незнайно къде, след което се налага учениците да губят ценно време в издирване на записките си или в звънене на съученици, които да ги подсетят какво имат за учене.
Добре е ученикът сам да определи времето, което му е необходимо за учене, като фиксира твърд час за започване и за приключване на домашните. Така няма да отлага писането им до безкрай. Освен това ще работи със съзнанието, че след като свърши, ще разполага с достатъчно свободно време за забавления.
Нека поне във времето, през което пише домашни, да не се разсейва с електронни джаджи. Препоръчително е да спре телевизора и компютъра, по възможност да не отговаря на мобилния си телефон, ако обаждането не е спешно. Някои тийнейджъри се подготвят по-добре, когато слушат музика. Ако вашият е сред тях, не му изтръгвайте слушалките от ушите, но все пак се уверете, че наистина разсъждава над домашните, а не над текстовете на песните.
Не само тийнейджърите, но и повечето възрастни са склонни да започват от по- лесните задачи и да вървят към по-трудните. Този подход е неправилен, защото съсредоточаването върху по-незначителни неща води до бързо изтощение и до прекомерен разход на време. По-разумно е тийнът първо да си напише трудните домашни. Ако не смогне с лесните, би могъл да ги отметне, докато пътува в градския транспорт или в голямото междучасие.
Няма защо да му се карате, ако внезапно прекрати ученето, за да пъхне главата си в хладилника. Интелектуалният труд води до разход на енергия, още повече при младите хора, чието развитие още не е приключило. Ако юношата не е пълен и не страда от някакво заболяване, няма защо стриктно да следите какво яде и да го ограничавате. Според учените най- вече шоколадът, стига да е в разумни количества, стимулира мозъчната дейност.
Add comment