Новите ученици обикновено се притесняват от отношението на учителите към тях и към успеха им в предишното училище
Освен това, децата се страхуват да не се изложат пред връстниците си, да не разочароват майките и бащите си. Но онова, което най-много ги тревожи, е дали ще си намерят приятели.
В тази атмосфера на високо напрежение родителите могат съществено да помогнат за по-лесното приобщаване на детето към новата среда. Припомнете му елементарните правила при запознанство – да подава ръка и да гледа в очите човека отсреща. Предупредете го, че ако в първите дни се затвори и не общува с никого, рискува съучениците му да го изолират. Другата крайност е да прави всичко възможно, за да им се хареса, включително да отстъпва от собствените си позиции. С подобно поведение рискува да изгуби своята индивидуалност. Обяснете, че няма как да угоди на всеки и това изобщо не е необходимо. Най-добре е в началото да бъде по-сдържано и да наблюдава класа, за да го опознае. Нека спазва златното правило – да не
причинява другиму това, което не иска само да понесе.
Докато трае адаптацията бъдете нащрек и покажете на детето, че сте плътно до него, за да му помогнете, когато има нужда от вас. Изслушвайте го внимателно, показвайте увереност в силите му и способността му да се справи само. Психолозите съветват да не търчите в училище при всеки възникнал проблем. Намесвайте само при опасност детето да стане обект на физическа и/ или психическа агресия. Това е строго индивидуално и зависи не само от него.
Според световни психологически изследвания децата, чийто родители са приложили авторитетен стил на възпитание, са социално по-образовани и харесвани от връстниците си, но същевременно по-трудно се влияят от тях.
Голяма е ролята на учителя, който трябва да съдейства за приобщаването на детето и за интеграцията му. Ако то е по-затворено, преподавателят би могъл да организира игра или викторина, в която да изпъкнат неговите силни качества и класът по-лесно да го приеме, пише „Всичко за семейството“. Целта обаче не е новакът да се лансира, а да получи подкрепата на съучениците си, да отпусне напрежението, знаейки, че може да разчита на останалите деца.
Add comment