В традиционното семейство нещата са ясни: мъжът е главата на семейството, той поставя правилата и следи за изпълнението им, а жената е нежна, грижовна и отстъпчива
Днес ситуацията е различна и много майки отказват да заемат второстепенна позиция в семейството, като изземват и ролята на бащата – често с мотива, че той не може да се справи. А децата, разбира се, имат нужда и от двамата си родители.
Съвременните майки са успешни и уверени жени, които работят извънредно, правят кариера, получават добра заплата и са в състояние сами да се справят с всичко. Независимо кой от двамата родители носи по-високи доходи в семейството, често се оказва, че майката е поела доброволно и всички останали задължения на бащата.
Според психолозите това е
един от парадоксите на семейната йерархия днес – щом (дори и когато родителите не са разведени) всички важни въпроси се решават от майката, то бащата се издига на недосегаема висота. Децата го възприемат като благодетел и спасител.
Сценарий 1:
Когато бащата работи повече от майката, децата почти не го виждат. И съответно той не им се кара за слабите оценки или лошото поведение. За него е по-лесно да им купи дрехи или играчки, отколкото да отдели време, което да прекара с тях.
Така в очите на децата мама е строгата фигура, която отговаря за външния свят (училище, поликлиника) и често наказва. А татко е добър, тъй като не се занимава с всекидневни дреболии и е склонен на отстъпки, пише „За жената“. Той е „мъдър“ мъж, който не взема решения против волята на жена си и винаги отговаря „питай майка си“ – с което се спасява от отговорност.
Сценарий 2:
Ако бащата работи по-малко от майката (което не е рядко срещано явление в съвременните семейства), понякога буквално се превръща в още едно дете: майката му дава задачи да напазарува, да измие чиниите и т.н. А децата го възприемат като „един от нас“. Той е по-скоро приятел, отколкото родител. С него можеш да се договориш: „Хайде да не казваме на мама.“
Add comment