Най-опасните и силно отровни змии се срещат в тропическите страни. У нас опасност представляват змиите от семейство Viperidae – пепелянка, каменарка, усойница и остромуцунеста усойница.
Те притежават характерен общ белег – зигзагообразна лентовидна ивица по гърба. Отличават се една от друга по някои признаци.
В Черно море се срещат следните отровни животни – морски дракон, морски скорпион и морска котка. Медузите също предизвикват неприятно парене, което може да се предотврати със спрейове, продавани свободно в аптеките.
ОСТРОМУЦУНЕСТА УСОЙНИЦА (Vipera ursinii rakosiensis Mehely)
Остромуцунестата усойница е най-отровна. Дълга е около 50 см. Има кафяв до маслинено-зелен гръб и тъмносив корем.
ПЕПЕЛЯНКА (Vipera ammodutes)
Пепелянката достига дължина около 50 см и има кожно рогче на главата.
КАМЕНАРКА (Vipera aspis Linnaeus)
Каменарката е дълга около 60 см. Главата й е покрита с люспи и е повдигната.
ВДЛЪБНАТОЧЕЛ СМОК (Malpalon monspessulanus)
Вдлъбнаточелият смок се счита за слабо отровен. Той стига на дължина до 152 см, покрит е с едри люспи и има жълтеникав корем.
МОРСКИ ДРАКОН (Trachinus draco)
Морският дракон е най-опасният екземпляр по нашето Черноморие, който понякога може да се обърка с попчето. Той лежи заровен в пясъка и убождането му е изненадващо. След силната болка последват отпадналост, колапс до парализа на крайниците. Затова е наложително търсенето на лекарска помощ.
МОРСКИ СКОРПИОН (Scorpaena pore us Linnaeus)
Морският скорпион причинява отравяне с подобни прояви.
МОРСКА КОТКА (Dasyatis pastinaca)
Морската котка (скат) има твърдо жило в горната част на дългата си опашка. При убождане причинява силна болка, отпадналост, ритъмни сърдечни нарушения, понякога парализи.
Add comment