Енергични, игриви, приказливи – много деца са такива, но далеч не всички
Някои са по-затворени и мълчаливи. Причината може да е у вас, а може и да е в характера на детето.
Ако вие не сте особено общителни, детето следва вашия поведенчески модел и не проявява голяма активност в комуникацията. При чести конфликти в семейството не се чудете – нездравата домашна атмосфера го потиска. Според някои психолози виновни може да са технологиите – хлапетата са склонни да се захласват по компютъра, телефона, таблета, телевизора и да не общуват.
Възможно е вашият наследник да е интровертна натура и да изпитва потребност по-дълго да остава насаме или да се отдава на самостоятелни занимания. Специалистите твърдят, че признаци на интровертност се появят още през първата година. Такива бебета лесно се превъзбуждат на по-оживени места, не обичат непознати да нарушават личното им пространство, още по-малко да ги вземат на ръце.
Най-важният съвет на психолозите към родителите на интровертно дете е: не се опитвайте да го променяте и не го принуждавайте да бъде по-комуникативно. Ако го карате против волята му да участва в инициативи в училище или детската градина, то няма да се чувства добре. Упражненият натиск дори може да му навлече комплекси. Все пак да си мълчалив, не означава да си асоциален.
Може би детето ви умее да рисува хубаво или добре се изразява писмено. Приемете го такова, каквото е, и му помогнете да се развива. Това ще му даде увереност и самочувствие.
Специалистите съветват да не разпитвате вашия наследник и да му вадите думите с ченгел веднага след прибиране от училище или детска градина, ако той няма желание да общува. Дайте му един час време насаме, защото активният социален живот изтощава интровертите. След това детето вероятно само ще пожелае да контактува със семейството си. Може и вие постепенно да поведете разговор.
Когато се налага заедно да посетите събитие в нова среда, идете малко по-рано, за да свикне детето с обстановката. Предварително му кажете къде отивате, какво ще правите там и кой ще присъства. Имайте предвид, че интровертните характери са по-бавни и предпазливи от екстро-вертните. Поради това не пришпорвайте детето да действа енергично или бързо да взема решения. По този начин само ще увеличите вероятността да допусне грешка или да изгуби интерес към заниманието.
Специалистите напомнят, че в периода на пубертета настъпват промени, пише „Всичко за семейството“. Някои мълчаливи деца стават по-отворени, а общителните не е изключено да се превърнат в стеснителни тийнейджъри.
Add comment