Древна индианска цивилизация, която живеела в Централна и Южна Америка от 900 до 1250 година има мъдри препоръки за личностно развитие и духовно израстване, които са валидни и до днес.
Тяхната философия казва, че светът е съставен от енергия и при нужните знания и умения човек може да се превърне в каквото поиска и да отиде там, където желае. Те се наричат толтеки. Антрополозите говорят за толтеките като за нация или раса, но според някои изследователи те били общност от учени и творци, изучаващи и съхраняващи познанието и духовните практики на древните. Събирали се като учители (нагуали) и ученици в Теотихуакан, древния град на пирамидите край Мексико сити, известен като мястото, където „Човекът става Бог“. Толтекското познание е духовно по същността си, но би могло да се определи като начин на живот, който се отличава с бързо постигане на щастие и любов.
Ето някои основни уроци от духовните техники на толтеките.
Следвайте енергийния поток на Майката Земя
Толтеките живели в пълна хармония с Вселената, благодарение на своите задълбочени наблюдения. Те изучили подробно естествените потоци на енергията, за да постигнат баланс с природата. В разработените от тях техники за следване на енергийния поток на Майката Земя са включени дори танци, движенията на които са поставени на основите на математически изчисления според придвижването на планетите.
Съвременните учени обясняват, че днешният свят се възприема повече като линеарен, т.е. нещата се случват праволинейно, докато древните ни предци са съзнавали, че важните събития се случват кръгово, т.е. циклично: раждане и смърт; ден и нощ; експанзия (разширение) и контракция (свиване). Ако се върнете към вековната идея за естествения кръговрат в живота, ще успеете да постигнете баланс с природата и да не се чувствате задължени от натрапени схващания „кое как би трябвало да бъде“ и притиснати от изисквания. Така ще открием и приемем светлата и тъмната страна в себе си и околните, обясняват специалистите по древното познание. Когато посяваме нови семена, култивираме търпение у себе си, а когато те не поникнат или плодовете не узреят, се учим на опрощение, казват толтеките.
Не приемайте установеното статукво
Много от представите ни за живот са насадени от външни влияния, а не според нашите лични схващания. Например какъв е средностатистическият идеал за успял и щастлив човек? Стабилна работа с висока заплата, къща, кола, жена, деца, почивка в чужбина веднъж годишно. Едва ли това е била детската ви мечта, но постепенно сте започнали да се стремите към тази цел, защото „така е прието“. Това означава, че личните ни въжделения и заложби са „източени“ и сме приели статуквото. Вместо да се опитаме да променим нещата към по-добро, ние покорно следваме установените правила, макар не всички да са по вкуса ни и положителни за развитието ни. Според толтеките целта на всеки човек трябва да е първо да осъзнае негативните страни (в себе си и в обществото), за да успее да ги преодолее в своя жизнен път.
Помнете, че вие създавате своята реалност
Една от практиките на древната духовна техника е заета от тактиките на лова – дебнене и преследване. Тя учи на търпеливо вслушване в себе си и откриване на съкровени мисли, емоции, заложби и енергии (периодът на дебнене). Следва преследването, т.е. да тръгнем към целта си, независимо че това, което гоним, може да не е всеобщо прието. Тук идва и моментът на трансформацията: насочваме силите си в нова сфера, която вече може да не е в наша полза, и трябва да решим на какво сме готови. Според толтеките всеки човек е творец, който сам „рисува“ картината на живота си. Той знае, че мечтае за нещо, и претворява видението си в реалност. Наясно е с всичко: мислите, действията, думите, изборите си в живота – това са неговите оръдия за съзидание. Винаги е с отворено сърце и буден разум, приема и дарява любов и разбиране.
Бъдете благодарни, така ще се освободите от страха
Знаем, че не можем да вземем всички натрупани материални блага със себе си, когато напуснем този свят. И въпреки това цял живот продължаваме да искаме още и още, и да се притесняваме, че не сме забогатели достатъчно. Когато пък постигнем някакво задоволително според приетото материално състояние, се страхуваме, че можем да го загубим в тези несигурни времена. Как да се отървем от този постоянен стрес? Отговорът на толтеките е: благодарете за това, което имате тук и сега. Според техните вярвания ангелът на смъртта е винаги с нас, следва ни постоянно, само на една стъпка от лявото ни рамо. Той ни дава това, което имаме, само под наем за момента, и си го взима обратно, когато сметне за необходимо. Много хора хабят сили, нерви и пари, за да съхранят собствеността си, и когато загубят нещо, винят себе си за провала.
Вместо това толтеките ни учат да приемем с благодарност полученото назаем от ангела на смъртта и да му се радваме, а не да се стресираме от мисълта за евентуална загуба. Когато изпитваме благодарност, ангелът на смъртта се превръща в ангел на живота, който ни дарява още безценни красиви моменти и ни води към щастието и любовта.
ТРИ УПРАЖНЕНИЯ ОТ ТЕХНИКАТА НА ТОЛТЕКИТЕ ЗА ПРОМЯНА КЪМ ПО-ДОБРО
- Опитайте да не правите нищо, от което очаквате някаква награда. Съвременният човек е „програмиран“ да е активен, когато има полза, да действа, за да получи някакво възнаграждение. Предлаганото упражнение е да се научим да правим нещо, от което няма да има никаква облага. Целта – да помагаме безвъзмездно. За начало например изкопайте дупка в и после я заровете отново -усилие, което за вас може да няма никакво значение, но за друго същество – знае ли човек…
- Научете се да търпите хора, които ви дразнят или са ви досадни. Толтеките наричат този тип хора „малките тирани“, а това, което ви дразни у тях, е всъщност отражение на това, което не харесвате в себе си. Свикнете ли да ги толерирате, ще приемете по-лесно собствената си личност и ще започнете да живеете В мир и любов със себе си.
- Проследете какви животни сънувате, за да знаете към какво да се стремите. Преди заспиване, вече в леглото, си повтаряйте:„Аз съм Воин на мечтите, сбъдвам сънища“. Според толтеките, ако ви се яви насън змия или ягуар, означа изцеление, птичката колибри олицетворява любовта и хармоничните отношения, а крокодилът символизира изобилие и охолство.
Източник: Журнал за жената
Add comment