Всяко дете минава през етап от своето развитие, в който събира „съкровища“
Между страниците на изписано тефтерче 9-годишната Соня държи използван билет за кино, етикет от дреха, лъскава обвивка от бонбон, изсъхнало цвете, птиче перо.
От време на време тя разглежда своите съкровища и ги показва с гордост на своите приятелки. За възрастния човек това са шепа ненужни неща, чието място е в коша за боклук. Но за детето те могат да бъдат особено важни и ценни. Затова е необходимо да се отнасяте с необходимото зачитане към колекцията. В съзнанието си детето придава голям смисъл на тези предмети, като ги асоциира със случки, любими герои, спомени.
Често подобно обвързване с вещите обаче притеснява родителите и те се опитват да го прекъснат. Това може повече да навреди, отколкото да помогне, предупреждават психолозите. Те обясняват, че за вредно притежание може да се говори, когато предметите са заместители на чувства като привързаност, любов, съпричастност и стават единствената алтернатива на самотата.
Според специалистите колекцията от „скъпоценности“ не издава риск от развитие на вещомания. По този въпрос решаващо значение има семейната среда, отношението на родителите към материалните неща и мястото, което предметите заемат в ценностната им система.
Add comment