Днешните родители се оплакват много повече от своите тийнейджъри в сравнение с хората от предишните поколения
Защо се получава така, обяснява френският психолог и психиатър Жак-Антоан Маларевиц.
„Основният фактор се крие в настройката на обществото. Хората са много по-склонни да обсъждат отношенията си и съзнателно се опитват да подобрят общуването между поколенията. И някога е имало спорове, но просто не се е говорело за тях“, смята той.
Обществото отдава много по-голямо значение на младите хора. Голяма част от рекламните кампании са ориентирани към тях, повечето модни колекции са съобразени е вкусовете им, същото е и с музиката. Тийнейджърите осъзнават, че са значими, имат права и ги отстояват. И тъй като интересите им невинаги съвпадат с тези на родителите, конфликтите са неизбежни и разгорещени.
Сега хората от средното поколение изглеждат доста по-млади и са по-здрави в сравнение с родителите си, когато са били на същата възраст. Те са доста по-разкрепостени в поведението си и понякога се държат като същински тийнейджъри. По този начин се размива границата между поколенията и често се налага юношите да вразумяват майките и бащите си, вместо да е обратното.“ Не бива да забравяте, че сте преди всичко родители -казва д-р Маларевиц. – В периода, когато детето ви най-силно се бунтува, от вас се очаква да сдържате нервите си, внимателно да го насочвате в правилната посока, да го подкрепяте дори когато греши. Ако самите вие се нуждаете от помощ и съвет, не разчитайте на юношата. Имате приятели и роднини, които ще ви протегнат ръка. Пред тийнейджъра се дръжте като непоклатима скала, защото той все още има нужда от стабилни ориентири и вие сте тези, които трябва да му ги осигурят. Това важи с двойна сила в свят, пълен с леснодостъпни изкушения и със силно разклатени морални устои.“
Според статистиката половината семейства в ЕС се състоят от самотен родител и едно дете. Докато представителите на предишните поколения са общували най-вече със съпрузите си и по-възрастните роднини и по-малко с юношите, днешните разведени майки са склонни да се вкопчват в децата си. Това нарушава нормалното протичане на пубертета, чиято основна цел е детето постепенно да се откъсне от родителите си. Отразява се зле и на възпитанието, защото майките са склонни да глезят синовете и дъщерите си, за да задържат по-дълго обичта им, пише „всичко за семейството“.
„Направете услуга на детето си – оставете го да порасне. Не жертвайте бъдещето му в името на собствения си егоизъм. Само така ще сте изпълнили докрай мисията си на родител, а и ще ви остане повече време да се погрижите за собствения си личен живот“, съветва психологът.
Add comment